Амортизиран съветски космически кораб лети неконтролирано към Земята

Амортизиран съветски космически кораб лети неконтролирано към Земята Снимка: msn.com

Повреденият апарат от съветската епоха ще се разбие в земната повърхност до няколко дни

Все още не е ясно къде точно ще се случи това, казват експерти пред ABC news. Според NASA, „Космос 482” е изстрелян на 31 март 1972 г. като част от програмата на СССР за изследване на Венера. Полетът е стартирал успешно, обикаляйки около Земята, но не се е пренасочил към Венера, тъй като двигателите на кораба не са набрали необходимата скорост.

Астрономи предполагат, че това може да се дължи на дефектирал таймер, довел до преждевременно изгаряне на мощностите. Така или иначе, „Космос 482” се е разбил на четири части, две от които са се разпаднали в рамките на следващите 48 часа. 

Другите две части - включително голяма сонда, която е трябвало да се спусне на Венера, са останали 50 години в по-високата земна орбита и подложени на космическите влияния, са претърпели разпад, насочвайки се в намален обем обратно към Земята.

Очаква се сондата на „Космос 482” да навлезе в земната атмосфера между петък и неделя, при което устройството с диаметър около 90 см и тегло  500 кг.  може да изгори.   Според NASA обаче, тъй като сондата е проектирана да издържи влизане в атмосферата на Венера, която е 90 пъти по-плътна от земната, възможно е също така части от устройството да оцелеят и да паднат на повърхността на планетата. 

Рискът е нисък, но не и невъзможен, макар че няма място за сериозно безпокойство, посочи в сайта си миналия месец Джонатан Макдауъл, астроном от Центъра за астрофизика Harvard-Smithsonian.

За момента прогнозното място на приземяване е твърде голям отрязък от земната повърхност - някъде между 52° северна и 52° южна ширина, където са разположени големи части от Америка, Азия, Европа и цяла Австралия. Според NASA, с приближаването на събитието, времето и мястото вероятно ще бъдат определени с по-голяма точност. 

Астрономите все по-често наблюдават отломки от земни космически апарати, оставени да кръжат около земята. В момента са известни над 1.2 милиона фрагменти от този космически боклук, като около 50 000 са с диаметър над 10 см, посочва доклад на Европейската космическа агенция (ESA) от 2025 г. „Дори занапред да не създаваме космически боклук, пак не бихме могли да предотвратим сблъсъци с фрагменти”, предупреждават учени от ESA.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: