
Условията ня живот застрашават психичното здраве на работещите европейци
- Актуално
- Текст:

Позовавайки се на проучване, проведено в големите европейски икономики, Euroinews съобщава, че 38% от работниците смятат, че психиката им е изложена на висок риск. Като цяло, от април до октомври 2023 г., психичното здраве на работниците в Германия, Италия, Холандия и Испания се е влошило. Франция и Полша са подобрили незначително резултатите си, но така или иначе, Полша остава с най-нисък индекс на психичното здраве (MHI) 55.5.
Според проучването, 35% от анкетираните заявяват, че са по-чувствителни към стрес, отколкото преди пандемията, 17 % са били диагностицирани с тревожност, а 12 % - с депресия. Като възрастов показател, служителите под 40-годишна възраст са два пъти по-склонни към тези състояния, отколкото работешите над 50-годишна възраст, а MHI при жените е с 5 точки по-нисък, отколкото при мъжете, вероятно заради грижите за дома и семейството.
Тревожност изпитват 51% от работещите поляци и испанци, но процентът на депресираните (43%) е най-висок в Полша. Най-песимистични за бъдещето са италианците (29%), следвани от поляците (23%). Като цяло, най-смущаваща е ситуацията в Полша, чийто MHI е с близо 6 пункта под общия резултат от 61.1.
В другия край на спектъра, Нидерландия е с най-добрия резултат, с MHI 69,0. В същото време, най-много нидерпландци (29%) смятат, че психичното им здраве се отразява негативно на производителността им. Не е изненадващо, че финансовата сигурност на работниците е фактор за тяхното психично здраве, който е в основата на добрите резултати на Нидерландия.
От друга страна, във всички изследвани страни хората, които печелят под € 10 000 годишно, показват най-лоши резултати. По същия начин се отразява и липсата на спестявания. Като цяло, най-зле ся предприемачите, свободните професии и работниците в малки компании.
Особено тревожна е връзката между влошеното психично здраве и трудовата производителност, като във всички изследвани страни стресът на работното място е довел до средна загуба на производителността за повече от 60 дни. Британското психологическо дружество дори нарича ситуацията „модерна епидемия“.
Факторът работно време също играе роля, като 51% от служителите смятат, че традиционната петдневна работна седмица, съчетана с дистанционна работа, би била благоприятна за психичното им здраве, докато 49% биха избрали четиридневна присъствена работна седмица.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
