
Близо 40% от европейските работещи са в риск от лошо психично здраве
- Здравни
- Текст:

Доставчикът на здравни услуги и технологии TELUS Health публикува своя годишен индекс на психичното здраве за състоянието на работещите в шест европейски страни: Франция, Италия, Испания, Полша, Германия и Нидерландия. Във всяка страна са анкетирани 500 души.
По отношение на психичното здраве, най-засегната е Испания, където 48% от анкетираните разкриват симптоми на влошена психика, при 45% в Полша и 43% в Италия. С най-нисък риск за психичното им здраве са трудещите се в Нидерландия (24%).
От TELUS Health посочват пред Euronews трите основни фактора, от които идва тази разлика. Първи и основен са специфичните условия на живот в страните. Като пример за отрицателно влияние анализаторите оценяват географската близост на Полша до Украйна, която Русия нападна преди повече от 1000 дни. Макар и извън обсега на изследването, подобни данни идват и от други, граничещи с Украйна страни, както и балтийските републики.
Различията в културата и инфраструктурата също могат да играят роля, в т. ч. полът, възрастта и социално-икономическият статус, като при жените са отчитени с над 5 пункта по-лоши резултати от мъжете. Причината според анализаторите са финансовите ресурси, заетостта и разделението на труда.
По отношение на половете докладът специално подчертава несъответствието в здравеопазването, и по-точно твърде различното отношение на здравните системи към мъжете и жените. В резултат на това се оказва, че опитът на жените с доставчиците на здравни услуги определено е по-негативен, включително по отношение на някои недостатъчно признати женски здравословни проблеми като ендометриоза, перименопауза и менопауза.
Проучването установи също, че тези, които спортуват, обикновено са с по-добро психично здраве. Повече от един от 10 работници обаче не са упражнявали никаква физическа активност. Като цяло, резултатите на неспортуващите по отношение психичното им здраве, са с почти 10 точки по-ниски, отколкото на тези, които отделят време за двигателна активност.

Заседналият труд и физическото бездействие определено се очертават като фактори за по-лошо общо и психично здраве. Световната здравна организация (СЗО) в момента препоръчва 150 до 300 минути седмично умерена физическа активност, или 80 до 150 минути по-интензивен спорт.
Фактор за добро психично здраве, разбира се е финансовата сигурност, но не на всяка цена – често финансовото обезпечаване поглъща прекомерно много труд и време, за сметка на претоварена физика, разбита нервна система и разклатена психика. По-склонни към тревожност и депресия са работещи, които не разполагат със спестявания за спешни нужди. Според анализаторите, тревогата идва не само от по-ниските доходи, а от отсъствието на финансова защита – работниците без спестявания са показали оценка за психично здраве от около 42 точки, при среден резултат от 62.
Докладът е категоричен, че работодателите могат да направят много за психичното здраве на служителите си. Преди всичко трябва да осигурят работна среда в съответствие с насоките за здравословен и безопасен труд. Могат да предприемат и стъпки за подобряване на общия здравен статус на служителите си напр. чрез програми за обучение, подходящи за вида труд здравни съвети и здравословна трудова култура в компаниите.
Докладът подчертава, че такава трудова среда не само предпазва психичното здраве на работниците, но носи и конкретни ползи на работодателите, тъй като увеличава производителността на труда при по-добро качество на продукцията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
