
Ново изследване утвърди упражненията като най-добро лечение при остеоартрит
- Здравни
- Текст:

Според британската национална служба за здравеопазване (NHS), от остеоартрит страдат над 7.4 милиона британци на възраст над 45 години, което означава, че над 10% от населението среща трудности в мобилността и работоспособността си, посочва ВВС. Остеоартритът е хронично заболяване, резултат от износване на ставния хрущял. Основните причини са възрастови изменения, наранявания и наднормено тегло.
Мащабно изследване на британския национален институт за върхови постижения в здравеопазването (NICE) показва, че упражненията първоначално може да причинят болки, но след това облекчават състоянието и в голяма степен връщат еластичността и добрата форма на ставните връзки, елиминирайки сковаността и подуването на ставите. Физическата активност се препоръчва дори при тежки симптоми и съгласно новите насоки на NICE тя трябва да се превърне в основно лечение, а болкоуспокояващите да се избягват.
Проучването, проведено със съдействието на пациентски организации като Arthritis Action, призовава засегнатите към промяна на жизнения стереотип, движение и здравословен живот. Затлъстяването е тежък проблем, включително и за износените стави. Упражненията укрепват мускулите и помагат за поддържането на здравословно тегло, което е важно условие за овладяване на остеоартрита. При болка указанията са за използване на външни противовъзпалителни средства като кремове и гелове, или прием на нестероидни противовъзпалителни, но не и на силни обезболяващи.
Здравните власти са загрижени от факта, че карантините и ограниченията заради ковид обездвижиха допълнително много хора и употребата на болкоуспокояващи е нараснала. Много операции за подмяна на стави са отложени. В случая рискът за такива пациенти се е увеличил в две посоки – от една страна, процесът на износване на ставите е продължил, сковаването и болката са се увеличили, а от друга страна заседналият живот заради пандемията е блалгоприятствал натрупването на наднормено тегло, което не е пречка за хирургическата интервенция, но увеличава натоварването на ставите.
Според друга пациентска организация, участвала в проучването - Versus Arthritis, по време на карантините рязко са намалели прегледите и медицинските консултации на пациенти с остеоартрит, те не са получили указания за лечение, което отново е довело до прекомерна употреба на болкоуспокояващи.
Новата насока за лечение на остеоартрит, утвърдена от NICE, изключва предписването на някои болкоуспокояващи, като парацетамол, както и на опиоиди, защото изследването е показало, че от тези лекарства има малка или никаква полза. Колкото до опиоидите, налице са доказателства, че в дългосрочен план могат да причинят вреда, включително пристрастяване. Терапевтичните указания предвиждат внимателно, контролирано и ежедневно практикуване на упражнения и физическа активност, с насока възстановяване на мобилността и поддържане на здравословно телесно тегло.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Протести в Скопие заради спора със София

Какво може да постигне конференцията за възстановяване на Украйна

Откриването на бозона на Хигс "съсипа живота" на неговия автор

Мексикански кмет се ожени за крокодил, облечен като булка

Френските заместители на месо няма да се маркират като продукти на месопроизводството

Дори изключените газови котлони се оказаха източници на опасни химически вещества

Осъден на смърт тексасец поиска отлагане на екзекуцията, за да стане донор на бъбрек

Китай може да превземе Луната
