
Пандемията доведе до глобален спад на раждаемостта
- Социална защита
- Текст:

Група италиански учени от университета Бокони направиха изследване за демографската ситуация в света по време на пандемията от COVID-19.
Оказва се, че раждаемостта в богатите страни е намаляла през последната година и половина.
В своята статия, публикувана в Proceedings of the National Academy of Sciences, учените са изследвали нивото на раждаемост в 22 най -богати страни в света от 2016 г. до първите месеци на 2021 г.
В първите дни на пандемията експертите предполагали, че светът го чака бейби бум, тъй като хората бяха принудени да стоят вкъщи и да не ходят на работа. При самоизолацията няма много възможности какво да се прави, смятат експертите.
Историците обаче не се съгласяват с тази хипотеза. Те припомниха, че по време на грипната пандемия през 1918 г. някои държави са преживели криза на раждаемостта - във Великобритания, Индия, Индонезия, Япония, Нова Зеландия, Норвегия, Шри Ланка и Тайван. Хората, които живеят в несигурни времена, са склонни да отлагат раждането на бебета, докато нещата се нормализират. И така, краят на Втората световна война довежда до бейби бум. Новата работа на учените потвърди правотата на историците: поне в богатите страни.

За илюстративни цели Исландия (β = −0,61β = −0,61) е изключена поради големите доверителни интервали (−2,23, 1,01). Снимка :: DOI: 10.1073 / pnas.2105709118.
Работата включва изследване на записи за раждане от 22 -те най -богати страни в света и след това ги сравнява от 2016 до началото на тази година. В същото време учените не забравили за съществуващите известни сезонни колебания в раждаемостта.
Изследователите установили, че като цяло коефициентите на раждаемост са намалели по време на пандемията, а в някои страни те са достигнали кризисни нива. Например в Италия разликата е 9,1%. Учените отбелязват също, че спадът е започнал около девет месеца след началото на пандемията. Те предполагат, че хората реагират на нестабилната ситуация в света и отказват да имат деца.
В същото време американски учени са установили, че през последните година и половина в някои северни страни на Европа раждаемостта дори се е увеличила. Според изследователите причината за това може да бъде относително малкият мащаб на пандемията в тези държави, както и наличието на развита система за социална подкрепа на тяхна територия.
Към март 2021 г. Нигер има най -високата средна раждаемост в света. Сомали е на второ място, Конго е на трето. В челната десетка са още Мали, Чад, Ангола, Бурунди, Нигерия, Гамбия.
Изследователите отбелязват, че е твърде рано да се каже дали спадът ще бъде компенсиран от бъдещ мини-бум, когато ситуацията с коронавируса се стабилизира. Никой обаче не знае кога ще настъпи това.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
