
Защо подаде оставка директорът на мини „Марица Изток“?
- Енергетика
- Текст:

Изпълнителният директор на мини „Марица Изток“ Андон Андонов е подал оставка, съобщи вчера БНР. Мотивите за напускането на поста, който той заема от седем години, са лични. На негово място в борда на директорите на компанията трябва да бъде назначен временно изпълняващ длъжността и да бъде обявен конкурс за поста. Дотогава Андонов ще остане на поста, както самият той обясни пред медията.
Оставката все още не е приета от Български енергиен холдинг, който е собственик на въгледобивното дружество.
Мини „Марица Изток“ са основният доставчик на въглища за централите от Маришкия басейн и са пряко засегнати от намаленото потребление на въглища от топлоцентралите в комплекса през последната година. Дружеството е приключило миналата година със загуба от близо 30 милиона лева, а за първото тримесечие на 2021 г. мините са отчели загуба от 7507 млн. лева. Дружеството няма задължения към контрагенти, отбеляза Андонов.
По думите му една от причините за това е именно в намаленото потребление заради неработещите с пълен капацитет централи, чийто скъп ток е почти непродаваем на свободния пазар. Другата причина е, че цената на въглищата от мините не е променяна през последните 7 години.
„Вследствие рязкото намаляване на производството в комплекса, особено от ТЕЦ „Марица Изток“2, намаляват и приходите на мините. Това е положението. Иначе има открити въглища, около 90 милиона тона, което никога не е било от основаването. Нека ръководството на енергетиката и на държавата да кажат дали бъдещето на комплекса е поставено на карта. Нашата борба е мините да оцелеят, както и комплексът", заяви Андонов.
Според Андонов проблемите поставят на дневен ред темата за улавянето на въглеродния диоксид и съхранението му, но за този проект „няма чуваемост в ръководството на енергетиката и на държавата и ако остане само като проект, то нищо хубаво не очакват мините".
В мините на „Марица Изток“ работят близо 7300 души миньори, заедно със съпътстващите производства те стават около 15 000, а с обслужващите звена бройката е и още по-висока. Андонов многократно е заявявал, че една от целите му е нито един работник в дружеството да не изгуби работата си.
Съществуването на мината е в пряка връзка с това на ТЕЦ „Марица Изток“2 и възможността централата да продава ток за бита. На 1 юли се очаква окончателното решение на КЕВР за цената на електроенергията, от което ще стане ясно дали токът за бита ще поскъпне с повече от заложените 3% заради държавната ТЕЦ. Очаква се да бъде решено тя да продава определени количества от скъпата си електроенергия на регулирания пазар, за да не спре работа.
В дългосрочен план Министерството на енергетиката има идея да включи централата и целия комплекс „Марица Изток“, който обхваща и въглищните мини, в плана за възстановяване и развитие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
