
Актуална информация за епидемичната обстановка на 16.04.2021 г.
- Важно от "Акценти"
- Текст:

У нас:
България ще получи през април и май над 750 000 допълнителни дози от ваксината на Pfizer/BioNTech. Те са от новата ускорена доставка от 50 милиона дози, за които съобщи председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Данните за България:
2185 са положителните проби за COVID-19 за последното денонощие при направени 14 747 теста, съобщи Единният информационен център.
67 391 са активните случаи в момента, от тях 9523 се лекуват в болнични условия, а 811 пациенти са в интензивни отделения.
Излекувани са 3393 души за последното денонощие.
За последните 24 часа са починали 108 души с усложнения от COVID-19.
Ваксинирани са 14 998 души за денонощието, общо ваксинираните у нас са 620 375 от началото на кампанията на 27 декември 2020 г.
По света:
Руската ваксина „Спутник V” е преминала успешно лабораторните тестове в Биомедицинския център на Академията на науките на Словакия. Предстои ваксината да премине тестове и в лицензирана в Евросъюза лаборатория, след което се предвижда да започнат ваксинациите с препарата в началото на май.
Броят на регистрираните жертви на COVID-19 във Франция надвиши 100 000 души. Страната вече държи осмото място по смъртни случаи в света.
От фармацевтичната компания Pfizer отхвърлят твърденията, че тяхната ваксина е прекалено скъпа. Изпълнителният директор на фармацевтичния гигант Алберт Бурла обясни, че препаратът се продава на различни цени в зависимост от купувачите. За развити икономики като САЩ и Европейския съюз ваксините са по-скъпи. За развиващи се държави цената е с 50% по-ниска, докато за бедните страни ваксината се продава без печалба.
Европейската агенция по лекарствата ЕМА започва проучване на лекарство срещу COVID-19 на британската фармацевтична компания „ГлаксоСмитКлайн". Според данни от изпитанията медикаментът намалява до 85% риска от тежко протичане на болестта и смърт вследствие на коронавирусна инфекция. Препаратът вече е разрешен в САЩ от март месец. Същевременно компанията „Мерк" планира трета фаза на клинични изпитания за още едно лекарство срещу COVID-19. То също намалява риска от тежко боледуване, особено при хора с придружаващи заболявания като диабет и хипертония. Функцията на лекарството е да блокира възможността на коронавируса да се възпроизвежда.
В Белград отварят имунизационни пунктове за ваксинация и в търговските центрове.
Заместник-кметът на сръбската столица Горан Весич изрази задоволство от факта, че мнозинството от работещите в търговските центрове вече са ваксинирани.
Властите в САЩ ще осигурят по още една доза ваксина за всички граждани, получили две дози. Тя ще се поставя между 9-ия и 12-ия месец след втората инжекция.
„Продължителността на имунитета след ваксинацията още не е категорично известна, но най-вероятно ще трябва реимунизация с още една доза", е заявил Дейвид Кеслър от щаба за противодействие на COVID-19 на президента Байдън. На същото мнение е и изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла, който дори твърди, че освен трета доза, ще бъде необходима реимунизация всяка година.
В Кипър цялото правителство се ваксинира срещу COVID-19 с ваксината на AstraZeneca в опит да разсее съмненията около препарата. Осем министри, двама заместник-министри и трима други високопоставени служители са получили своите дози във ваксинационен център в столицата Никозия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
