ЕС може да представи списък с мерки срещу Израел през следващата седмица
- Война
- Текст:
Снимка: pxhere.com
Европейският съюз може да представи списък с възможни мерки срещу Израел заради действията му в Ивицата Газа още следващата седмица, съобщава порталът Euractiv, позовавайки се на служители, запознати с хода на обсъжданията.
„Очаква се ЕС да изложи списък от около пет възможни мерки срещу Израел във връзка с действията му в Газа... Дипломатическата служба на ЕС се очаква да представи на посланиците на блока документ с възможни мерки в следващата сряда“, пише изданието.
В документа може да бъдат включени мерки като пълно или частично прекратяване на търговското споразумение между ЕС и Израел, санкции срещу израелски министри, военни или заселници, търговски ограничения, оръжейно ембарго, както и замразяване на научното сътрудничество между блока и еврейската държава.
Според портала, външните министри на европейските държави се очаква да обсъдят този документ на среща на 15 юли в Брюксел.
Както посочва изданието, пълното замразяване на Споразумението за асоцииране или дори частичното му спиране в частта, свързана с външната политика, би изисквало единодушно одобрение от всички страни членки на ЕС, което е малко вероятно поради съпротивата на редица държави в съюза. Предполага се също така, че Европейската комисия е против мащабни икономически мерки.
Освен това, оръжейно ембарго също едва ли ще бъде наложено, тъй като е малко вероятно Германия да се съгласи на подобна мярка, отбелязва порталът.
Изданието допълва, че според дипломати от ЕС, санкциите срещу физически лица се разглеждат като най-реалистичната политическа опция.
Още по темата във
facebook