
Uber продава бизнеса си ATG на Aurora за $4 млрд.
- Компании
- Текст:

Това заявиха компаниите в понеделник, пише Reuters. Очаква се сделката да бъде финализирана през първото тримесечие на 2021 г.
ATG се оценява на 4 млрд. долара, според запознати. Това бележи голям спад в оценката. Когато Softbank, Denso и Toyota влязоха в него през април, подразделението беше оценено на 7,25 млрд. долара.
След обявената в понеделник продажба Uber също инвестира 400 млн. долара в Aurora, което повиши оценката й. Uber ще притежава около 26% дял от собствеността в Aurora, заявява компанията в декларация.
Aurora, която разработва самоуправляващи се камиони, автомобили и превозни средства, ще си сътрудничи с Uber, за да ги пусне в своята мрежа за придвижване и доставка на храна. Uber също работи по изграждането на своя платформа за логистика на товари, но в момента не работи със собствени камиони.
Продажбата ще ускори целта на Uber да постигне рентабилност до края на 2021 г., заявява в интервю за Ройтерс главният изпълнителен директор Дара Хосровшахи.
Хосровшахи, който ще заеме място в борда на Aurora, твърди, че рентабилността на Uber не е водещият фактор в сделката.
Aurora е сред десетките стартъпи, автомобилни производители и големи технологични компании, работещи върху системи за самоуправляващи се автомобили. За последно е оценена на над 3 млрд. долара през септември 2019 г., според данните на PitchBook.
Стартиращата компания в Пало Алто, Калифорния, която вече тества превозни средства в района на залива на Сан Франциско и Питсбърг, заявява през юли, че разширява тестването и развитието на своите превозни средства в района на Далас-Форт Уърт в Тексас.
Партньорството на Uber с Aurora не е изключително. Хосровшахи заяви, че Uber ще продължи да инсталира технология за самоуправление на различни марки автомобили, но нарече връзката с Аврора „специална“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
