
Швейцарска асоциация изследва възможността за застраховане от пандемичен риск
- Застраховане - лични финанси
- Източник: Allinsurance.kz
- Автор:

Според ново проучване, публикувано от женевска асоциация в сътрудничество с Университета в Санкт Гален, рисковете за здравето и живота при пандемия, подобна на COVID-19, не създават сериозни проблеми за застраховането.
Изследването обаче установи, че застрахователните P&C компании не разполагат с достатъчно капацитет, за да покрият прогнозираните глобални производствени загуби в размер над $4 трилиона за 2020 г. За сравнение, те събират $1,6 трилиона под формата на годишни премии и $30 млрд. по полиците за прекъсване на бизнеса.
Проучването, наречено „Изследване на възможностите за застраховане на риска от пандемия", е основано на способността на застрахователите да поемат рискове във връзка с пандемии на фона на широка обществена дискусия: как да се справят със сериозните финансови последици от COVID-19.
„Когато епидемията от COVID-19 избухна, застрахователите бързо започнаха да оказват помощ на своите клиенти - например чрез намаляване на застрахователните премии - да защитават своите служители и да взаимодействат с правителствата. Те незабавно изплащат всички законни искове, ако рискът от пандемия се покрива", казва изпълнителинят директор на Женевската асоциация Джад Арис.
Въпреки това изследването на Асоциацията показва, че пандемията разкрива сериозен пропуск в защитата в областта на риска за непрекъснатостта на бизнеса.
„Трябва да намерим устойчиви решения, които да позволят да се използва потенциалният принос на отрасъла при запазване на неговата платежоспособност и жизнеспособност", каза Арис.
Според водещия автор на доклада и ръководител на отдела за изследване и прогнозиране на Женевската асоциация д-р Кая-Уве Шанц, застрахователните компании оказват значителна подкрепа на хората в областта на здравето и живота по време на COVID-19.
„Но комерсиалните загуби, причинени от пандемията, не съответстват на основните общоприети критерии за застраховка. За разлика от такива рискове като природните бедствия, те се случват в световен мащаб и не се поддават на диверсификация.
Правителствата и застрахователите спешно трябва да определят правилните форми на партньорство, за да се подготвят за екстремни рискове от рода на пандемиите и да реагират на тях. Изследването на Женевската асоциация ще подкрепи това начинание", допълни той.
Сподели

Месечната инфлация за март е 0,1%, отчете НСИ

А вие смятахте, че 2020 г. е била лоша

Актуална информация за епидемичната обстановка на 14.04.2021 г.

Преброяването на населението ще струва почти 23 млн. лева

Политическият пъзел - обзор за 14 април 2021 г.

Келнер във виенско кафене прави антигенни тестове

Износът на стоки от България за трети страни намалява с 11,6%

Здравният сертификат за пътуване в ЕС ще заработи на 21 юни
