Русия официално призна талибанското управление на Афганистан

Русия официално призна талибанското управление на Афганистан Снимка: ТАСС

Макар че от 2003 г. талибаните са в списъка на терористичните организации, Москва реално никога не е късала връзките си с тях

Сега Русия стана първата страна, която признава т. нар. Ислямски емират Афганистан. Според руския посланик в Кабул Дмитрий Жирнов, решението е на Владимир Путин,по предложение на руския външен министър Сергей Лавров.

В изявлението си руското външно министерство подчертава перспективите за широко търговско и икономическо сътрудничество с Кабул, с приоритетни сектори енергетика, транспорт, селско стопанство и инфраструктура. Освен това Русия ще продължи да помага на талибаните в области като сигурността, борбата с тероризма и наркопрестъпността

С отбелязаното намерение за задълбочаване на връзките в образованието, спорта, културата и хуманитарната сфера, се дооформя „искреното желание на Русия да установи пълноценно партньорство с Афганистан“ и да развива приятелски отношения с афганистанския народ.

Още преди официалното признаване, представители на ръководството на талибаните редовно участваха в събития с руски официални лица, включително Владимир Путин, а първият руски дипломат Сергей Лавров неотдавна ги опредили като „здравомислещи хора“.

Връзката им с Москва е особено активни след началото на войната срещу Украйна. През декември 2024 г. руската Държавна дума прие закон, който извади талибаните от списъка с терористични структури, а през април тази година Върховният съд на Руската федерация официално отмени забраната за дейности на движението на руска територия.

Малко по-назад във времето, Москва и талибаните имат и друго, не толкова официално сътрудничество: според разследване на The Insider, подкрепено от германския Der Spiegel, руското военно разузнаване  (ГРУ) е платило милиони долари на талибански бойни групировки, за да атакуват американските, съюзническите и афганистанските военни сили преди САЩ да се изтеглят от страната през 2021 г. 

Позовавайки се на висши американски служители, през 2020 г. The New York Times първи разкри схемата, посочвайки, че Москва е предоставяла на талибаните „бонуси” за всеки убит войник от ръководената от САЩ коалиция в Афганистан. Москва отрече, а по-късно официален Вашингтон заяви, че достоверността на твърдението е „ниска до умерена”.

The Insider обаче цитира бивши служители на афганистанското разузнаване (NDS), пожелали анонимност, които казват, че в съответствие с дългогодишна съвместна програма с талибаните, ГРУ е плащало средно по $ 200 000 на убит американски или коалиционен войник, докато афганистански военни жертви са оценявани по-ниско. Според източника, в изпълнение на програмата Русия е платила на талибаните около $ 30 милиона. 

Според The Insider, операцията е свързана с подразделение 29155 на ГРУ, подозирано че стои зад множество дестабилизиращи действия на Запад, вт. ч. убийства, отравяния, бомбени атентати, провокации и саботажи. 

Изтегляйки се от Афганистан през 2021 г., САЩ оставиха управлението в ръцете на талибаните. За страната това сложи началото на системни репресии. Режимът се захвана най-напред с жените, въвеждайки забрани за образование и свободно движение. Възобновени са телесните наказания и публичните екзекуции за „прелюбодеяние“. Създаден е специален отдел за „запазване на ценностите на джихада“. Страната и съдебната  ѝ система се ръководят изцяло по законите на шариата.

Това е новата „приятелска държава” за Русия, която вече има свой посланик в Москва, а на посолството на Ислямския емират Афганистан се вее бялото му знаме с изписаната ислямска шахада „Няма друг Бог освен Аллах…” 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: