
НАСА ще плаща на частни компании за добив на ресурси от Луната
- Важно от "Икономика"
- Източник: Вloomberg
- Автор:

Ще се изкупуват проби от скали и лунен прах до 500 грама.
В официално съобщение американската правителствена агенция НАСА обяви намерението си да плаща на частни компании за добив на ресурси от Луната. В инициативата могат да се включат както американски, така и чуждестранни компании. По този начин агенцията ще стимулира частния добив на желани извънземни ресурси.
Съобщението гласи, че НАСА е готова да плати за проби от 50 до 500 грама при претегляне на Земята, съобщава Вloomberg. Могат да се събират лунен прах, скали и други материали. Агенцията отбелязва, че средствата ще бъдат изплатени изцяло, след като компаниите предоставят изображения, доказващи, че пробите са от Луната, и след като пълната собственост върху пробите е прехвърлена на НАСА.
„Насърчаването на частните инвестиции в космическите технологии ще тласне усилията в областта на науката и проучването отвъд онова, което само парите на данъкоплатците биха могли да постигнат", се казва още в съобщението от агенцията.
От друга страна, това, че НАСА иска да плаща на компании за проби от лунни камъни, създава важен правен прецедент, казва Кейси Драйер, главен адвокат и старши съветник по политиката в Planetary Society.
В изявление, направено от директора на НАСА Джим Брайдънстайн, се посочва, че плановете на космическата агенция няма да са в нарушение на договора от 1967 г., според който небесните тела и космосът са освободени от национални претенции за собственост. Според космическата агенция добитите ресурси са собственост на компаниите, а след покупката ще бъдат „собственост на НАСА".
Дали дадена страна или бизнес може да притежава или продава извънземни ресурси, е оспорвана тема в международното право. Широко ратифицираният Договор за космическото пространство от 1969 г. не дава ясен отговор по този въпрос, а Лунният договор от 1979 г., който се стреми да изясни въпроса, е ратифициран само от 18 държави, като САЩ не са сред тях.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
Най-четено от Важно от "Икономика"
КЕШ клуб
300
3 000
30 000