
Европейската идея победи национализма на изборите в Румъния, Полша и Португалия
- Актуално
- Текст:

Либералният проевропейски кмет на Букурещ Никушор Дан спечели президентските избори в северната ни съседка с 54% от гласовете, побеждавайки силната конкуренция на румънския крайнодесен националист Джорже Симион.
След месеци на политическа турбуленция, включително отмяната на резултатите от първия президентски вот в края на миналата година и победата на Симион на първия тур преди две седмици, проевропейски настроените румънци отхвърлиха опцията за президент националист с проруска ориентация. На митинг след победата на Дан, поддръжниците му скандираха „Русия, не забравяй, Румъния не е твоя“.
Повече от 11,6 милиона румънци гласуваха на балотажа в неделя, а Дан спечели подкрепата на над шест милиона от тях. Новият президент на Румъния изчака утрото, за да се убеди в победата си и в първите си изяви призова румънците към единство. „Трябва да изградим Румъния заедно – независимо за кого сте гласували”, написа Дан в социалните мрежи.
Кандидат-президентската му кампания заложи на борбата с корупцията и безусловната подкрепа за Украйна. „Спечелиха румънците, които искат промяна”, заяви Дан на митинг пред поддръжниците си.
Конкурентът му Джодже Симион - последовател на унгарския премиер Виктор Орбан - атакува ЕС и помощта за Киев. Успехът му на първия тур дойде от румънската диаспора в Западна Европа, включително в Испания, Италия, Германия и Великобритания, където Симион спечели над 60% от гласовете. Все пак румънците с либерални и проевропейски възгледи надделяха, повишавайки избирателната активност от първия тур с повече от 15%.
В Полша либералният кмет на Варшава и кандидат на управляващата коалиция „Гражданска платформа” Рафал Тшасковски спечели първия тур на президентските избори, следван от кандидата на опозицията Карол Навроцки. Двамата ще се изправят един срещу друг на втория тур на 1 юни.
Разликата в гласовете им е на рисково ниво - Тшасковски води с 31.6%, докато подкрепата за Навроцки е 29.8%, при избирателна активност 59.68%. Основните теми на дискусията между кандид-президентите бяха сигурността, миграцията, отбраната, икономиката, войната в Украйна, социалните въпроси, абортите, отношенията с ЕС и САЩ.
Управляващата дясноцентристка коалиция „Демократичен алианс“ (AD/PSD-CDS) остава най-силната политическа сила в Португалия с 32% от спечелените гласове на вторите извънредни парламентарни избори. На второ място остават социалистите (PS) с 23,38% от гласовете и крайнодясната партия „ЧЕГА” с 22.56%.
Това означава, че двете партии ще имат по 58 места в новия португалски парламент, така че при обединение могат да свалят AD/PSD-CDS, ако Демократичният алианс не привлече подкрепата на по-малките партии и управлява с правителство на малцинството, както вече се случи през март.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Астрономи потвърдиха: междузвезден обект преминава през Слънчевата система

Русия заглушава GPS сигналите над Балтийско море

Измамни SMS-и за кражба на лични данни и пари заливат потребителите

Хакери заплашват да публикуват лични писма на екипа на Тръмп

Един от най-големите медийни холдинги ще плати на Тръмп $ 16 милиона обезщетение

Златото и петролът запазват позициите си

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”
