
Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя
- Актуално
- Текст:

Като глава на римокатолическата църква папа Франциск не посети Аржетина, оставяйки своите сънародници с разбити сърца, коментира ВВС. Сегашният архиепископ на Буенос Айрес Хорхе Игнасио Гарсия Куерва нарече вчера аржентинците „сираци на баща, който дълбоко обичаше страната, но трябваше да се научи да бъде баща на целия свят“.
Историци на католическата църква казват, че когато идва в Рим, за да участва в конклава за избор на нов папа след оттеглянето на Бенедикт XVI, 76-годишният тогава Хорхе Берголио е бил почти невероятен избор за наследник на папския престол – но остана на него 12 години.
Смъртта му хвърли в скръб Аржентина. Страната обяви седемдневен национален траур, за да могат аржентиците да се простят със своя сънародник, когото повечето смятат за обикновен и скромен аржентинец – просто един от тях, макар че като духовен водач на католиците папа Франциск повлия на света по много начини.
Густаво Вера, лидер на La Alameda, аржентинска организация за борба с трафика и робството и приятел на Франциск още от времето му на архиепископ, има обширна кореспонденция с покойни папа. „Понякога коментираше футбол, понякога танго, понякога културни събития – но винаги следеше в подробности аржентинските новини“, казва Густаво Вера,
По време на своето папство Франциск посети четири от петте страни, които граничат с Аржентина - но не и родината си. Може би това е една от причините първоначалната гордост, че са изпратили в Рим първия латиноамерикански папа, да отстъпи място на известно разочарование сред аржентинците.
Според авторитетно проучване от 2024 г. одобрението към папа Франциск в страната му е паднало от 91% през 2013 г. на 64% - най-големият спад в рейтинга на покойния папа в латиноамериканските страни. Консерваторите го обвиняват в подкопаване на „свещените” историческите традиции, докато реформаторите се надяваха на по-дълбоки промени.
Волното или неволно отдръпване на папа Франциск от страната му се усети особено остро през последните години на огромна икономическа криза в Аржентина с близо 300% инфлация, рязко нарастване на бедността и дълбока социална пропаст. „Той казваше, че ще дойде в Аржентина, когато почувства, че може да допринесе за постигането на национално единство“, казва Густаво Вера.
В страната се шири и мнението, че папа Франциск е привърженик на Хуан Перон – противоречивият президент на Аржентина през 40-те години на миналия век. В книгата си, издадена през 2023 г. покойният папа отрича подобни пристрастия, но макар и риторично, постави въпроса: „Ако имахме перонистка концепция за политиката, какво лошо би имало в това?“
Този коментар стана повод за аржентинските консерватори да го обвинят, че е твърде отдаден на лявата политика и каузите за социална справедливост,. За обикновените аржентинци обаче папа Франциск беше национална гордост - ликът му се появяваше навсякъде в Аржентина, дори на транспаранти на футболни мачове, редом с лицата на Диего Марадона и Лионел Меси.
„Аржентина беше в сърцето му”, казва Алехандра Кастро, социална работничка, дошла на бдението за покойния папа в катедралата на Буенос Айрес. Густаво Вера е по-критичен: „Вместо да обвиняваме Франциск, ние, аржентинците, трябва да се запитаме какво правим и защо не заслужихме посещението на папата“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Откриха „завод за мазнини“ на неандерталците на възраст 125 000 години

Учени създадоха „Биле" - пирамида, която винаги пада на една и съща страна

Киев е скрил авария в работата на реактора на Южноукраинската АЕЦ, съобщават медии

Илон Мъск обяви създаването на собствена политическа партия

Най-голямото парче от Марс ще бъде продадено за милиони долари

Oasis се завръщат!

ЕС може да представи списък с мерки срещу Израел през следващата седмица

Русия официално призна талибанското управление на Афганистан
