
Папа Франциск "докосна умовете и сърцата" и искаше „да изгради мостове, а не стени“
- Актуално
- Текст:

През 12-годишното си папство папа Франциск направи много изявления, изнесе още повече беседи и написа безброй апостолски послания – всичките с акцент върху ценности като надежда, милосърдие, състрадание и радост. Папата често говореше за достойнството на бедните, мигрантите, бежанците и възрастните хора, за светостта на брака и грижата за околната среда.
Франциск – също като папа Йоан Павел Втори мечтаеше за единство на християнството и често казваше, че вярата в Исус Христос помага на човек да живее живее живота си в радост, „на крилете на надеждата“,в хармония с Божиите повели за „близост, милост и нежност”.
През 2013 г. папа Франциск пише: „Нека кажа това още веднъж: Бог никога не се уморява да ни прощава... Ние сме тези, които се уморяваме да искаме прошка… Никой не може да ни отнеме достойнството, дадено ни от тази безгранична и неизменна любов“.
Избирайки като папа името „Франциск“ в чест на Свети Франциск от Асизи, покойният католически лидер даде ясен знак към света, че ще работи за „Църква, която е бедна и за бедните!“ – започвайки със собствения си скромен и прост начин на живот.
Мигрантите, бежанците и жертвите на трафика на хора винаги са заемали специално място в сърцето на папата йезуит. През 2016 г. Франциск учреди във Ватикана специален отдел, който насърчава интеграцията, а през 2020 г. призова вярващите да отворят обятията си за засегнатите от война, преследване, бедност и природни бедствия.
Отворен към грижите за природата и най-уязвимите пред климатичните промени нации, през 2015 г. папа Франциск пише „Трябва да осъзнаем, че истинският екологичен подход винаги се превръща в социален подход, така че трябва да интегрира справедливостта в дебатите за околната среда, за да се чуе както викът на земята, така и викът на бедните”.
Сред няколкото практични мисли за брака, е съветът, който папа Франциск отправи към майките - да „спрат да гладят ризите“ на синовете си, за да ги насърчат да се оженят скоро – докато рецептата му за щастлив семееен живот съветва често да използваме думите „Мога ли?“, „Благодаря“ и „Съжалявам“.
В типичния си простонароден стил, папа Франциск казва: „Нормално е съпругът и съпругата да спорят и да повишават тон; да се карат така, че дори да полетят чинии! Не се страхувайте, ако това се случи. Мога ли да ви дам един съвет: Никога не завършвайте деня, без да се помирите“.
Когато по време на пандемията учреди Световния ден за бабите, дядовците и възрастните хора, папа Франциск каза: „Бъдещето на света зависи от близостта между млади и стари. Кой, ако не младите, може да поеме мечтите на възрастните хора и да ги осъществи? Но за да се случи това, трябва да продължим да мечтаем - за мир, за справедливост, за солидарност – и по този начин, заедно, да изградим бъдещето“.
Интересувайки се живо от съвременните пробеми, папа Франциск не отмина и изкуствения интелект, подчертавайки ясно предимството на човека: „Никой алгоритъм никога няма да може да улови например носталгията, която всички сме изпитвали, спомняйки си как помагахме на нашите майките и баби като деца”. Най-силно може би остава посланието му, което многохилядното множество днес повтаряше почти в екстаз: „Да строим мостове, а не стени”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
