
Президентът на Аржентина отказа страната му да се присъедини към БРИКС
- Актуално
- Текст:

За избора си да отхвърли поканата за членство в икономическия съюз между Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, Милей е информирал вчера и южноафриканския президент Сирил Рамафоса, бразилския му колега Луис Инасио Лула да Силва и индийския премиер Нарендра Моди, съобщи Infobae.
Според източник от телевизионния канал TN, в писмата и съобщенията си аржентинският лидер споделя преценката си, че не смята за подходящо обвързването на страната му с БРИКС.
Междувременно La Nacion съобщи, че Милей активно предизвиква Националния конгрес и може да упражни влияние върху законодателната власт като провежда референдуми с глвасуване по политически предложения.
По повод значителната икономическа реформа, представена от кабинета му по-рано този месец, Милей казва пред La Nacion: „Ако Конгресът я отхвърли, ще предложа плебисцит и ще ги помоля да изяснят защо се противопоставят на волята на народа“.
В аржентинското законодателство има разпоредби както за обвързващи, така и за необвързващи референдуми, наричани „обществени консултации“. Обвързващ с резултата си референдум може да инициира само Националният конгрес. Изпълнителната власт е в правото си да организира необвързващи референдуми, но ако гласуваното предложение спечели, парламентът е длъжен да го разгледа.
Хавиер Майли стъпи на президентския пост с 56% от гласовете на избирателите – нечуван резултат за нито един президент на Аржентина в историята ѝ.
Наричайки се либертарианец и анархо-капиталист, Милей влезе на страниците на световните медии с прозвището El Loco (лудия). Но анализатори отбелязват, че от деня на изборите на 19 ноември, до деня на встъпването му в длъжност на 10 декември, т.е., за по-малко от месец, Хавиер Милей се е превърнал от бунтар в умерен и прагматичен политик.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
