
Изследване: Това, че сме бедни, не е предизвикано от грешните ни решения
- Акценти
- Текст:

Отговор търсят учени от Училището по обществено здраве Mailman при Колумбийския университет. Проучването им, публикувано в списание Scientific Reports, опровергава теориите, че икономическото неравенство е резултат от лошите решения, които вземат по-бедните, докато богатите забогатяват, защото избират по-добрите опции. Всъщност, учените са стигнали до извода, че и бедни, и богати проявяват едни и същи пристрастия при вземане на решения.
Проучването включва онлайн анкети на 22 езика с около 5 хиляди души от 27 страни в Азия, Европа, Северна и Южна Америка, като участниците са оценени по 10 индивидуални пристрастия, включително: надценяване на собствената преценка, с което ласкаем егото си, че сме по-добри от „другите”; по-кратко време, т.е., избор на незабавната печалба пред по-печелившата в бъдеще инвестиция; и предпазливост, т.е., предпочитаме безопасния среден вариант, вместо оптимален, но рисков ход.
Резултатите от това проучване, съчетани с предишни изследвания, разгромяват позицията, че тези слабости са типични само за хората с ниски доходи, както досега се обясняваше трайната бедност.
Д-р Кай Руджери, водещ автор на изследването и асистент по здравна политика и мениджмънт в общественото здравеопазване в Колумбийския университет, е категоричен: "Пристрастията, свързани с лоши финансови решения, не са уникално типични за хората с ниски доходи, напротив - липсата на средства често е по-силен определящ фактор за находчивост при тези решения".
Оспорвайки с аргументи преобладаващото мнение, че бедността е следствие на редица лоши лични решения, новаторското изследване посочва реалните решаващи причини - системните фактори като недостига на ресурси или неравномерното им разпределение, т.е., природни и социални причини, статукво, от което бедните трудно се измъкват - и колелото се завърта...
Купища повече или по-малко сантиментална литература нищи „трудния живот” на богатите, но глобалният проблем несъмнено е бедността. И си струва да узнаем до край крилатата фраза на Пушкин – „Бедността не е порок, а свинщина”. С това преориентиране на фокуса от личната отговорност към по-широкия обществен контекст, политици и учени могат да разработят по-ефективни стратегии за борба с икономическото неравенство, вярват авторите на проучването.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
