
Януари отново чупи температурни рекорди
- Актуално
- Текст:

През последните 15 години глобалното време се е затоплило около два пъти по-бързо, отколкото в предходните четири десетилетия. Януари 2025 г. не прави изключение, потвърждава Европейската климатична служба „Коперник” и други учени, отбелязвайки по-малко, но все пак ускорено затопляне.
В световен мащаб януари 2025 г. е бил с 0,09°С по-топъл от предишния „най-горещ” януари на 2024 г., изчисли „Коперник”. Причините за този по-умерен ход на температурите нагоре обаче са спорни.
Досега за основен двигател на климатичните промени се смятаха парниковите газове, натрупани в земната атмосфера от изгарянето на въглища, петрол и природен газ, Но и естественият ход на температурните промени не действа според очакванията, казват от Европейската метеорологична агенция.
Големият природен фактор, определящ глобалните температури, обикновено е естественият цикъл на промени в екваториалните води на Тихия океан. Когато централната му част се затопли повече, инициира циклона Ел Ниньо, източник на по-високи температури. Този природен феномен определи и 2024 г. като най-горещата в историята на климатологията.
През януари, след дълги периоди на високи температури, водите на Тихия океан започват да се охлаждат, довеждайки антипода на Ел Ниньо – Ла Ниня, циклонът с тенденция да намали глобалното затопляне. Очаквайки този установен цикъл, миналия месец климатолозите прогнозираха, че 2025 г. няма да е толкова гореща като 2024 г. или 2023 г.
Но моделът тази година не се повтаря и температурите след Ел Ниньо не отбелязаха бърз спад,. Това обаче не е задължително знак, че 2025 г. ще бъде новата най-топла в историята, казат учени. Според авторитети в климатологията, периодът 2024 – 2025 г. ще отбележи забавяне в глобалното затопляне.
Според учените, макар и малките резултати са последствия от редица мерки, които човечеството предприе, в т.ч. разпоредбите в корабоплаването, които доведоха до намалено замърсяване със сяра. Това позволи част от слънчевата светлина да се отразява далеч от земната повърхност, намалявайки ефективно въздействието на глобалното затопляне.
Сред климатолозите има и обратни мнения. Едни се позовават на факта, че наблюденията са твърде малко, за да се определят като постоянна тенденция към по-бавно затопляне, или да се приемат за слуайност. Според други, макар и по-малко, повишаването на температурите остава в рамките на прогнозираните модели, характеризиращи епохата на глобалното затопляне
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
