
Връща ли се цунамито на банковата криза?
- Финанси - икономика
- Текст:

По време на търговията вчера сутринта, акциите на First Republic Bank паднаха с повече от 20%, след рекордното падане с почти 50% във вторник, когато банката заяви, че през март е загубила $ 100 милиарда в депозити.
First Republic Bank е под голям натиск, след като поредица от банкови фалити миналия месец предизвикаха страхове от по-широка банкова криза в САЩ. Основана в Сан Франциско през 1985 г., банката е известна с мащабно ипотечно кредитиране и значителна група богати клиенти, много от които държат в банката повече пари от сумите, гарантирани от държавата.
Смята се, че First Republic Bank е уязвима заради оттеглянето на клиенти и е притисната от по-високите ливени проценти, тъй като е принудена да плаща повече, за да поддържа депозити, като същевременно печели по-малко от жилищните заеми, отпуснати, когато лихвите бяха по-ниски.
По спасителен план, миналия месец някои от най-големите банки в Америка вляха във First Republic Bank свежи $ 30 милиарда, за да укрепят доверието в банката и това изглежда успокои страховете. Но както се разкри тази седмица, мащабът на тегленията е дори по-лош от очакванията на инвеститорите, а акциите на банката, които в началото на годината се търгуваха за над $ 120, във вторник приключиха с цена около $ 8.
От First Republic Bank, която в края на 2022 г. беше 14-ата по големина в САЩ, казаха, че проучва възможностите, но признаха, че нямат сигурност за бъдещето си. Медиите в САЩ съобщиха, че First Republic Bank се опитва да убеди банките, които я подкрепиха преди, да купят повече от нейните активи. Регулаторите също са нащрек, но все още не са готови да се намесят.
Проблемите в банковия сектор в САЩ започнаха миналия месец, когато 16-тата по големина в страната Silicon Valley Bank се срина в най-големия фалит на американска банка от 2008 г. насам. Два дни по-късно последва фалитът на ню-йоркската Signature Bank. Властите се намесиха, за да гарантират депозитите над обичайните лимити, но този ход, оценен от Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на около $ 20 милиарда, не предотврати разрастването на опасенията.
В Европа нещо подобно се случи с швейцарския банков гигант Credit Suisse, след като през първите три месеца на годината от банката бяха изтеглени $ 69 милиарда. Централните банки по света - включително Федералният резерв на САЩ и Bank of England - рязко увеличиха лихвените проценти, опитвайки се да ограничат инфлацията. Тези ходове обаче обезцениха големите портфейли от облигации, закупени от банките при по-ниски лихви, причинявайки тежки загуби.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
