
Учени разкриха истинската "същност" на нанопластмасата в океана
- Екология
- Текст:

За първи път в историята инженери получиха ясни изображения на нанопластмаси, скрити в нашите океани, разкривайки тяхното невероятно разнообразие и предизвиквайки нови опасения относно потенциалното им въздействие върху живота в моретата и океаните.
Милиони тонове пластмасови отпадъци ежегодно замърсяват океаните ни, като се разпадат под въздействието на слънчевата светлина на невидими наночастици. Тези миниатюрни нашественици, досега невидими и загадъчни, сега се наблюдават директно във водите на Китай, Южна Корея, САЩ и Мексиканския залив.
Изследване, публикувано в списание Science Advances, хвърля светлина върху истинската природа на тези микроскопични заплахи. Под ръководството на професор Тенгфей Луо от Университета на Нотр Дам, изследователският екип прилага уникална техника за концентрация и анализ на нанопластика, взета от проби от морска вода.
Нанопластмасите имат разнообразни форми и химичен състав, за разлика от техните хомогенни лабораторни аналози, често използвани в изследванията за токсичност. Това поставя под съмнение точността на текущите оценки на тяхното въздействие върху морските организми.

Нанопластмасата в морските води е идентифицирана като найлон, полистирол и РЕТ материали, често срещани в опаковки за храни, бутилки за вода, дрехи и риболовни мрежи. Изненадващо, но РЕТ наночастици са открити дълбоко в Мексиканския залив, което свидетелства за широкото разпространение на замърсяването зад пределите на повърхностния слой.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
