
Историята на първия съветски олимпийски шампион
- Общество
- Текст:

Първите си сериозни победи в класическата борба Пункин постига преди войната – през 1940 г. е сребърен медалист на Украйна, а през 1941 г. печели златото, припомня newrezume.org. През пролетта на същата година е призован в Червената армия и само след месеци става армейски шампион.
След това идва войната, контузиите, немският плен. За да оцелее, Яков Пункин се представя за мюсюлманин и като концлагерист работи три години и половина в каменоломните на Оснабрюк. Когато американските войници го освобождават и го предават на съюзниците си от СССР, в началото помислили някогашният шампион по борба за дете – след преживяното в лагера той тежал 38 килограма.
Преминавайки през болница, през следващите три години бъдещият олимпийски шампион продължил военната си служба в Магдебург, възстановявайки постепенно тренировъчния си режим. Желанието му да се върне в спорта през 1947 г. отново го прави армейски шампион. Завърнал се в родното Запорожие, Яков Пункин продължава подготовката си и изкачвайки постепенно стълбичката на победителите, през 1951 става шампион на СССР.
С тази титла борецът тръгва за Олимпийските игри в Хелзинки. На 19 юли 1952, след финалния двубой с египтянина Абдел Ахмед Ал Рашид, съдията вдига ръката на победителя Пункин и цялата зала вижда татуировката на синия му номер на концлагерист. Присъединявайки се към това тържество на мира, съдията вдига ръкава на своята риза, за да покаже и своя номер на жертва от нацистките концлагери.
На същите олимпийски игри олимпийски шампион по вдигане на тежести става и друг представител на СССР - грузинецът с арменски корени Рафаел Чимишкян.
След златната олимпийска титла Яков Пункин продължава спортната си кариера и е петкратен шампион по борба на СССР. Става заслужил майстор на спорта на СССР и възпитава плеяда успешни съветски борци. Умира през 1994 г., а синът му със семейството си емигрира в Хайфа, Израел.
Доскоро в родната му Донецка област и в Запорожие, където през 2018 г. е издигнат паметник на бореца, често се провеждаха първенства в негова памет. Същата година Яков Пункин е вписан в Международната зала на еврейската спортна слава. Миналата година в родния му град отбелязват тържествено 100-годишнината от рождението на прославения борец и наричат с името му спортния колеж в града.
Страната, под чийто флаг е излизал на тепиха Яков Пункин, вече не съществува. Наследилата СССР Русия унищожава родината на първия съветски олимпийски шампион, включително десетки спортни училища.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
