
Време е за утринна гимнастика!
- Здравни
- Текст:

Добре известно е, че редовното спортуване носи по-малък риск от сърдечни заболявания, диабет, депресия, деменция и куп други здравословни проблеми. Но новото проучване подчертава мощния принос на физическата активност за нашето дълголетие, съпоставяйки значителната разлика в продължителността на живота между най-активните спрямо най-„заседналите” групи.
За целите на проучването изследователите разделили американци на възраст над 40 години в четири групи, според нивото на физическата им активност в периода 2003 г. - 2006 г. и след това проследили здравния им статус през годините. Оказало се, че най-активно спортувалите са били изложени на 73% по-малък риск от смърт по каквато и да е причина, отколкото най-малко активните възрастни.
„Ако има нещо, което бихте могли да направите, за да намалите наполовина риска от смърт, физическата активност е изключително мощно средство“, каза Ленерт Верман, водещ автор на изследването и професор по обществено здраве в университета „Грифит”, Австралия.
Физическата активност на най-спортуващите възрастни може да се изрази с еквивалента на 2 часа и 40 минути ходене на ден. За да ги настигнат, най-малко активните ще трябва да добавят близо два часа ходене към ежедневието си. Но ако го направят, биха могли да живеят средно с цели 10.9 години по-дълго, показват оценките – така че, ползата би била най-голяма за най-ленивите.
За възрастните с най-малка мобилност, всеки добавен час разходка може да им донесе допълнителни 6 часа и почти 20 минути живот в повече от предполагаемата средна продължителност на живота.
Трябва да се отбележи, че за най-активните, един допълнителен час разходка не би допринесъл много, тъй като вероятно вече са „усвоили максимално“ предимствата на физически активния живот.
Като цяло, авторите на изследването казват, че по-високата физическа активност би могла да доведе средната продължителност на живота в САЩ до 83.7 години, в сравнение със 78.6 години през 2017 г.
Според учените, резултатите подчертават значението на физическата активност за здравето, особено в контекста на градоустройството. Ако направим градовете по-подходящи за пешеходци и колоездачи, „бихме могли не само да удължим живота си, но и да намалим натоварването върху здравните системи и околната среда“, категорични са учените.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
