
Криза в снабдяването с бебешки млека обедини американците
- Грижа
- Текст:

Президентът Джо Байдън призова производителите да увеличат продукцията си и инициира мащабни дискусии с търговците на дребно за възможността да реагират на търсенето. Президенстската администриця и Агенцията по земеделие работят по програми за въвеждане на отстъпки по модела на талоните за храна, а Федералната агенция по храните и лекарствата (FDA) ускори разработването на документация, която да позволи по-голям внос.
Кризата предизвика голям интерес към млечните банки в цялата страна, но не само от потребители, а и от потенциални донори на кърма. Това е голямо предизвикателство за тези организации, които събират мляко от кърмачки, преработват го, включително чрез пастьоризация и след това го разпространяват. Досега обаче това ставаше само чрез здравните заведения, които се грижат за деца с храносмилателни проблеми.
В набирането на кърмачки-донори се включи и Асоциацията на млечните банки за майчино мляко в Северна Америка. „Ако американските майки могат да даряват, сега е моментът, защото при повече запаси, можем да разширим периметъра и към деца без медицински нужди”, казват от организацията.
И кандидатки не липсват. От Mothers' Milk Bank Northeast в Нютън, Масачузетс, казват, че обикновено към тях се обръщат 30 до 50 дарителки на кърма месечно, а сега само за един ден получават повече от 30 такива предложения от майки, които искат да помогнат.
Сред дарителките има и „ветерани”, като 38 годишна майка на три деца, която от раждането на първото си дете до момента е дарила 68 литра кърма и ще продължи да го прави, докато премине кризата. „Почувствах, че трябва да направя нещо”, казва тя.
Родителите са създали и онлайн форуми, чрез които обменят информация, а и директно се снабдяват с кърма за бебетата си. Във форумите са се включили и медици, които консултират майките как да подбират без риск майчина кърма за децата си, посочвайки точно цялата процедура - от връзката с потенциалните "млечни майки", през необходимите изследвания, до условията за безопасна доставка на кърмата.
Обществени анализатори отбелязват, че каузата за изхранването на най-малките е станала повод за обединение и съпричастие – условия, при които кризите се овладяват по-лесно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
