Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги Снимка: chrysaliskids.com

Целта е да се ограничи достъпът на деца и непълнолетни до вредно онлайн съдържание

Опасенията от потенциалните и реални щети за децата отдавна са обект на внимание в ЕС, като някои страни-членки дори предложиха да се забрани използването на социални медии за деца под 15-годишна възраст. В тази връзка Европейската комисия подготви приложението за проверка на възрастта и тази седмица представи прототипа му, който Дания, Франция, Гърция, Италия и Испания ще персонализират, за да пуснат национални версии в рамките на няколко месеца.

Освен достъпа до опасно съдържание, една от важните цели на приложението е възможността да се докаже реалната възраст на потребители при покупка на алкохол и цигари или посещения на нощни клубове без охрана, без проверки на самоличността, без възрастен придружител. На този етап достъпът до всички тези неподходящи цели е напълно безпрепятствен, като от потребителят се изисква само потвърждението „Да, над 18-годишен съм”. 

Отделните държави, които ще тестват приложението, ще разработят собствени версии, за да ги синхронизират с националното си законодателство. По своя преценка всяка държава може да персонализира възрастовите граници за ползване на различни онлайн услуги – от сайтове за порно и хазарт, до социални платформи като Instagram или TikTok. Франция например, предвижда минимална възраст от 15 години за използване на социални медии, докато самите платформи изискват навършени 13 години за достъп. 

След като приложението стане достъпно, потребителите ще могат да го изтеглят от онлайн магазин и да го използват, включително в онлайн магазини за цигари, алкохол, медикаменти без рецепта, а и други стоки, които децата често пъти купуват без знанието на родителите си, но използвайки кредитните им карти. Създателите на приложението подчертават, че приоритет при разработката му не са ограничителните мерки срещу децата, а защитата на правата им, в т. ч. на бесопасна онлайн среда.

Европейски съюз има едни от най-строгите цифрови правила в света, събрани в така известния Закон за цифровите усуги (DSA). Тази седмица в закона бяха добавени и още препоръки към социалните платформи, в т.ч. забрана на „пристрастяващи” функции, например „потвърждение за четене“, което казва на потребителя кога някой вижда съобщението му, улеснява блокирането на потребители и изтеглянето на снимки и съдържание от даден акаунт. 

ЕС препоръчва още платформите да изключват известията по подразбиране, особено по време на сън, да ограничават достъпа на приложенията до снимки или да изключват камерата по подразбиране. Същевременно ЕС провежда и няколко разследвания, за да се установи как платформите се справят – или се провалят - със защитата на децата. 

Европейските политици са все по-загрижени от трупащите се доказателства, че социалните медии и прекомерната употреба на смартфони носят много рискове за психическото и физическото здраве на непълнолетните. Дания, която пое ротационното шестмесечно председателство на ЕС през юли, посочи проблема като свой ключов приоритет и ще настоява блокът да предприеме по-нататъшни действия по защитата на децата в онлайн пространството.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: