
Обединените усилия на лекари в Украйна и Полша спасиха зрението на майка и двете ѝ деца
- Здравни
- Текст:

Оценявайки сериозността на състоянието им, местните лекари се свързвали с д-р Наталия Прейс, очен специалист от Лвов, която от своя страна изпраща снимките на пострадалите на преподавателя си проф. Роберт Реждак от Медицинския университет в Люблин, Полша. Решението е тримата да се евакуират там, което в условията на войната отнема цяла седмица.
„Идваха сякаш от ада“, казва пред ВВС проф. Реждак. "Майката беше напълно сляпа, можеше само да докосне децата си, а те бяха толкова гладни и уморени, че само ядяха, спяха и плачеха".
Случаят е голямо предизвикателство за проф. Реждак, водещ хирург в една от най-големите очни болници в Европа. „Решихме да оперираме първо майката. Направих двустранна операция на катаракта. Беше наистина сложно заради раните и парчето стъкло в едното око. За щастие всичко мина перфектно и два дни след интервенцията тя видя синовете си“, казва специалистът.
Възстановяването на зрението на децата ще отнеме повече време. Едното момче е загубило окото си. „И двете деца са с масивни очни травми. Надяваме се, че зрението им ще бъде добро, но се нуждаят от по-продължително лечение“, смята проф. Реждак. Той е доволен, че украинските власти са успели да транспортират пострадалите навреме – още няколко дни и последствията биха били фатални. „Щяха да ослепеят, хванахме последния момент“, казва проф. Реждак и се съгласява, че случилото се е „малко чудо“ – чудо на човешката добронамереност, несъвместима с войната.
В болничното отделение двете деца отново могат да играят. Въпреки че е загубил едното си око, малкият Назар е по-бодър от близнака си Тимур, който видимо е по-травмиран.
„Помага им психолог. Чувстват се по-добре, но претърпяха много операции, видяха как бомба пада върху тях. Вече са малко по-спокойни, но още се стряскат и не могат да спят“, казва майка им. Преди войната е била готвачка в местно училище. На въпрос дали би искала да се върне, след като се излекуват, тя бързо отговаря – „Не. От дома ми не остана нищо, а тук всички са толкова мили“.
Това не са единствените пациенти на проф. Реждак от Украйна. Като известен хирург офталмолог и преподавател, той има много бивши студенти в нападнатата от Русия страна и ги консултира ежедневно. Една от тях е д-р Прейс, с която преценяват кой може да бъде лекуван на място и кой да се евакуира в Люблин. Случвало се е евакуацията да не е възможна – тогава екипите от Лвов дори оперират с помощта на видеовръзка с Люблин.
Професор Реждак е убеден, че виртуалната медицина е от ключово значение в условията на война. Медицинският университет в Люблин организира и изпращането на медицински консумативи и лекарства за Украйна. Работата няма край, тъй като ранените са все повече. Професор Реждак и неговият екип ще оперират отново близнаците през следващите дни, но очакват и нови пациенти, подготвени за лечение в Украйна – стига хуманитарните коридори да работят.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
