
Навлиза нова концепция: Работи по-малко, за да имаш скромен, но щастлив живот
- Екология
- Източник: welcometothejungle
- Автор:

Да кажеш „не“ на покупката на най-новия смартфон, на 20-ия чифт маратонки или на редовното излизане на ресторант, за някои хора това ограничение не означава скучен и безцветен живот. Напротив!
Във време, когато се сблъскваме на всяка крачка със свръхконсумацията, едно неформално движение се разраства, надявайки се, че ще бъде в състояние да окаже влияние върху нашето общество.
Тази житейска философия, определяна като фругализъм (от латинската дума frugalis, „трезвен”), се радва на много последователи в Европа, в частност в Германия. Те не са нито отшелници, нито хипита, нито едва оцеляващи, но се отказват от консуматорството и смятат, че обществото ни трябва да бъде ръководено от разума.
Идеята зад всичко това?
Работете по-малко, за да живеете по-добре и със собствено темпо, дори ако това означава да печелите по-малко. Харчете по-малко, спестявайте повече.
Изчезнаха бизнесмените от 90-те години на XX век, вманиачени на тема как ще се представят пред обществото и съответно издигнали в култ външния блясък. Новото течение свидетелства за превръщането на бизнесмена в хуманистичен индивид с добродетелен начин на живот. Той се отказва от излишествата, за да задоволи стремежа си към намирането на смисъл.
Мотивацията за възприемане на такъв начин на живот варира, разбира се, и зависи от конкретния човек, но най-често е свързана с лични причини (здраве, благополучие, баланс между работата и живота и т.н.), екологични, финансови или дори политически...
Често последователите на тази философия избират да живеят под възможностите си. Те намаляват месечния си бюджет и пестят повече, инвестират спестяванията си, организират по нов начин ежедневието си.
Сред тях намираме и много радетели на т.нар. бавно живеене, slow life. Те се отказват от забързаното темпо и търсят по-автентичен начин на живот. Целта е по-малко стрес, бягство от диктата на часовника, преориентиране на желанията и постепенно възвръщане на увереността в собствените си способности. Повече контакт с природата, домашно приготвена храна, направи си сам изделия и т.н.
Ефектът от тази философия
Тенденцията за повече пестеливост е възможност за размисъл върху качеството на професионалния живот, което нашето общество предлага днес. Това е и възможност да поставим под въпрос начина си живот, нашите разходи и навици на потребление, както и прекомерната връзка с професионалния ни живот, с работата ни, която в много случаи вече е стигнала до точка на изкривяване.
Същевременно има и противници на тази идея, които предупреждават за риска бедността да бъде обвита от някакъв романтичен ореол. Наистина е важно да не се бъркат понятията и пестеливостта да не се превръща в апотеоз на бедността. Да следиш внимателно за бюджета си, защото не можеш да си позволиш да отидеш на почивка или си затруднен с плащането на следващата си вноска за наема, или с грижата за здравето си поради липса на финансови средства, със сигурност не е вдъхновяващ начин на живот за никого. Затова, както и във всичко, не е нужно да се изпада в крайности, но да се проявява повече разум – това винаги е добра идея.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
