
EС удължи с една година програмата за пестеливо потребление на природен газ
- Актуално
- Текст:

Пестеливата консумация става официална стратегия в енергийната политика на ЕС, отбелязва Еuronews. Отчитайки ефективността на стъпката, предприета миналото лято по време на ценовия пик на газовите пазари, енергийните министри на 27-те държави членки вчера взеха решението програмата да продължи да действа без особени дискусии или разногласия.
Инициативата, наречена „Пестете газ за безопасна зима“, първоначално предизвика скептицизъм сред държавите-членки, които се надпреварваха да си осигурят спецални изключения и дерогации. Но опасявайки се от високи разходи и сметки, европейските потребители и бизнесът подходиха рационално и спестиха повече от договореното в Брюксел.
По данни на Евростат, за периода август 2022 - януари 2023 потреблението на синьо гориво е намаляло с почти 19,3%, в сравнение с аналогичния период в предишните пет години. Най-големи икономии са регистрирани във Финландия (– 57,3%), Литва (– 47,9%) и Швеция (– 40,2%).
Международната агенция по енергетика (МАЕ) посочи, че за реализираните икономии най-много са допринесли намаленото отопление, по-краткото време за къпане и въвеждането на алтернативни енргийни източници като термопомпи и соларни панели.
Експерти оценяват програмата за пестеливост като един от най-ефективните инструменти, с които се предотврати възможната енергийна криза през изминалия есенно-зимен сезон. „Спечелихме първата битка, но предстои още много”, каза Кадри Симсон, европейският комисар по енергетиката, който предложи удължването. Той отбеляза също и стабилизирането на цените на природния газ, които в момента са около € 40 за мегаватчас.
Съгласно условията на споразумението, държавите-членки избират свободно начините за постигане на икономии, като същевременно остава и възможността изискването за 15% по-ниско потребление да промени доброволния си характер и да стане задължително в рамките на ЕС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
