
Сибирската топлинна вълна провокира огромни пожари, а в Арктика се топят морските ледове
- Екология
- Източник: CNBC
- Автор:

„Арктика се нагрява повече от два пъти по-бързо от средното за света, което влияе на местните популации и екосистеми с глобални последствия“, казва в изявление генералният секретар на CMO Петери Таалас.
Сибирската топлинна вълна и рекордната топлина в Арктика биха били практически невъзможни без климатичните промени, причинени от човека, показва скорошно проучване. СMO също така заяви, че топлинната вълна се дължи отчасти на блокираща система за налягане и струен поток на север, който изпраща горещ въздух в региона.
Температурите в сибирския град Верхоянск са достигнали рекордните 38 градуса по Целзий през юни. Арктика преживява най-високите си годишни температури от 2016 до 2019 г., като 2020 г. се очаква да бъде още по-гореща.
„Това, което се случва в Арктика, не остава в Арктика. Вследствие на телекомуникациите, полюсите влияят на метеорологичните и климатичните условия в по-ниските ширини, където живеят стотици милиони хора“, каза Таалас.
Арктическите пожари са пламнали необичайно в началото на тази година поради горещи и сухи условия в Сибир. През юни те са изхвърлили повече замърсяващи газове в атмосферата, отколкото всички други пожари за почти две десетилетия на събирането на данни.
Те са опустошили местните екосистеми и местообитания и са освободили загряващия планетата въглероден диоксид и сажди. Пожарите също така са размразили целогодишна ледена обвивка, съдържаща метан и въглероден диоксид. Учените предупреждават, че топящата се ледена обвивка може да освободи в атмосферата до 240 млн. тона въглерод до 2100 г.
На практика е сигурно, че 2020 г. ще бъде сред най-горещите години досега, според Националната администрация за океан и атмосфера.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
