
Илюзиите за „справедливи” данъци на многонационалните компании
- Анализи
- Текст:

През октомври срещата на върха на G20 обяви за свой изключителен успех определянето на данъчна ставка за мултинационалните гиганти от миннимум 15%. Но реално това ще доведе ли до промяна?
Преди всичко, не се предвижда ограничаване на практиката големите компании да се регистрират в страни тип „данъчен рай”. Всеки ден ще намерите например публикувани регистрации на фирми, „базирани” в Швейцария, но всъщност много малко от тях правят бизнес в страната. Повечето не са „кухи”, имат офиси, с реален персонал, но дейността им в алпийската държава е капка в морето в сравнение с производствата им в развиващите се страни, пише swissinfo.ch.
Преди няколко седмици неправителствената организция „Хляб за всички” съобщи за холдинг, регистриран в Люксембург, с няколко офиса и дъщерни дружества в Швейцария, който отглежда маслодайни палми и каучук в Африка и Югоизточна Азия. Данъците за такъв агробизнес в Африка напр. са 25%, а в Швейцария - 14%.
Проучване на Международния валутен фонд, публикувано миналия месец, казва, че Африка, на чиято територия са 30% от световните полезни изкопаеми, губи годишно между $ 450 и $ 730 милиона корпоративен данък от мултинационални компании в минния сектор.
Проблемът с възможността за регистрация в "данъчан рай" е глобален и далеч не засяга само бедните и развиващите се страни. Не е незаконно, но така ли трябва ли да бъде? За съжаление, решението не стана обект на глобалната сделка за данъчно облагане на мултинационалните икономически конгломерати.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която беше един от архитектите на сделката за 15-те процента признава, че това няма да сложи край на данъчната конкуренция, нито ще промени националните данъчни правила. В действителност, гордо презентирната „спрведлива” данъчна ставка от 15% за мултинационалните гиганти просто ще ограничи малко възможностите им за избор къде "да базират" регистрацията на дейността си.
Не може да се гадае дали споразумението ще се отрази на данъчните приходи в ощетените страни, но съмненията са повече от основателни. По-скоро данъчната система ще стане още по-сложна, което вероятно няма да направи нещата по-прозрачни, а „наградата ще отиде при...” данъчните съветници и счетоводители.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Volkswagen може да се включи в производството на оръжие

Суровият петрол поскъпва

В Сърбия разпръснаха протестиращи с невидимо оръжие

Мъск съобщи за изпращането на хуманоида Optimus на Марс през 2026 година

Как нашият шумен свят съкръщава живота ни

Пробуждат ли се американците от сладкия сън за просперитет, обещан от Тръмп?

Японски учени разработиха изключително бързо разградима пластмаса

В Германия над 80 хиляди работници от промишлени предприятия излязоха на протест
