
Износът на производства в други страни често води до регионални конфликти
- Анализи
- Текст:

Това реално и осезаемо ощетява икономиките на и без това бедните региони, създавайки множество източници за конфликти на местно ниво. Често регистрираните в богати и силни страни икономически гиганти пренебрегват или заобикалят местното законодателсто, погазвайки в много случаи дори международно ембарго. Това често е свързано и с екологични и други нарушения и предизвиква сериозни трусове в регионалната и международна обстановка, както и в икономиките на по-бедните региони.
На конференцията за климата COP26 вицепремиерът на Демократична република Конго (ДРК), разказвайки за броженията на всички нива в страната си, предупреди глобалния минен гигант Glencore с централа в Швейцария, или да спре да изнася кобалт и мед от ДРК, или да обработва ценните полезни изкопаеми на местно ниво, съобщава swissinfo.ch. „Суровинните ни принадлежат”, заяви конгоанският политик, от чиято страна идват 60% от кобалта - ключов компонент в акумулаторните батерии. ДРК е с най-нисък БВП на глава от населението и бедността е тежък проблем. Централноафриканската държава все още се възстановява от опустошителната война в периода 1998 – 2003, чиито огнища и до днес не са напълно потушени. На този фон, приходите на Glencore за 2020 г. са над $ 140 млрд.
Добивът на никел, реализиран от Solway (базирана в Швейцария, но с подозрения за руска собственост) предизвика протести в Гватемала, които накараха местното правителство в североизточния регион на страната, където са никеловите мини, да обяви извънредно положение. Въпреки съдебно решение за спиране на производството поради недостатъчни консултации с местната общност, Solway продължават да работят „само на места, извън параметрите на забраната”, като междувременно опровергаха твърденията за руско притежание, оповестявайки, че компанията е „собственост на граждани на ЕС”, което на практика не изяснява нищо.
Производителят на препарати за растителна защита Syngenta, (базиран в Базел, но собственост на ChemChina) е обект на все повече съдебни искове, включително от американски фермери, заради „пропуск” на компанията да предупреди, че употребата на неин хербицид носи възможни рискове, включително и за Болестта на Паркинсон. Въпросният препарат се произвежда в множество клонове на компанията по света и едва ли е безвреден и за работещите в сектора. Хербицидът вече е изтеглен от продажба в 72 държави, вкл. Швейцария и Китай (!), но все още се продава в 27 страни, в това число и САЩ, което означава, че правосъдните им системи трябва да решават въпроси, резултат от дейности в други държави, наред с пропуските в местните регулаторни изисквания.
Швейцарският фармацевтичен гигант Novartis също предизвика трусове по света с новината, че продава 33% от дяловете си в Roche – стъпка с неизвестни последици за хиляди работници на компанията в редица страни. Novartis обявиха и намерението си да продадат своя дял от компанията за генерични препарати и био-продукти Sandoz, за да се съсредоточат върху „специализирани лекарства с по-високи приходи - тенденция, която се наблюдава и по-широко в индустрията“, пише Financial Times.
И това са само няколко примера. Дали глобалните компании ще създадат нови, по-технологични и по-доходни местни индустрии и каква вълна от безработица ще предизвикат, не е ясно, както не е ясно и дали ги е грижа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
