
Над един милиард огнестрелни оръжия обикалят по света
- Актуално
- Текст:

Престъпните мрежи са въоръжени до зъби с малокалибрени оръжия, локалните въоръжени конфликти се умножават. В отговор на този прилив на насилие обикновените граждани гледат да са въоръжени. Това е глобална търговия със смърт, казват от независимия изследователски проект Small Arms Survey. Според тях, броят на оръжията в последните 20 години се е удвоил.
Изследвайки незаконния поток от оръжия и въоръженото насилие, Small Arms Survey констатира, че само американският пазар поема 13 милиона нови огнестрелни оръжия годишно. Приблизително такъв е и броят на нерегистрираните оръжия в Мексико – страна, която всяка година регистрира около 30 000 убийства.
Преносими и лесни за прикриване, тези оръжия лесно остават под радара, като 80% от тях се държат от цивилни. Според оценки на Службата на ООН за наркотиците и престъпността, основен източник на огнестрелни оръжия е Северна Америка, следвана от Европа и Близкия изток, докато основният им пазар са Централна и Южна Америка, и отново Близкия изток. По данни на ООН, сред иззетите огнестрелни оръжия най-много са автоматичните пистолети (39%), карабините (25%), ловните пушки (18%) и револверите (14%). Най-малък процент са иззетите автомати (3%) и картечници ( 1%).
Според разследване на правозащитната група Amnesty International сенчестата търговия с оръжия подклажда регионалните конфликти, в т.ч. гражданската война в Судан, която продължава вече 18 месеца. Жертвите ѝ са над 20 000, прокудените като бежанци – най-малко 10 милиона. Основни оръжейни доставчици на Судан са Сърбия, Русия, Турция, Китай, ОАЕ и Йемен. За тях Судан е добър пазар най-вече на оръжия за цивилна употреба – например ловни пушки, сигнални или спортни пистолети и пр., тъй като вносът им е по-лесен и лесно се модифицират в смъртоносни бойни оръжия.
Тези оръжия обикновено са произведени напълно законно в страните износителки. В ЕС например изключително лесно и бързо се разпространяват сигнални пистолети – за да се модифицират незаконно, се казва в доклада на Amnesty International. Този арсенал се попълва и със самоделни оръжия, трансформирани търговски дронове, както и оръжия, отпечатани на 3D принтер. През февруари Франция разби такова нелегално производство.
Договорът за търговия с оръжие, който действа повече от 10 години, трябваше да регулира износа на оръжие и да предотврати циркулацията му, подклаждаща насилие и престъпления. Но резултатите са слаби, тъй като документът не предвижда санкциониране при нарушения. Към днешна дата договорът е ратифициран от 115 държави – но без Русия и САЩ, големите износители на оръжия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
