
Тревогата за бъдещето доминира Мюнхенската конференция по сигурност
- Акценти
- Текст:

Първо, две от най-обсъжданите световни фигури не присъстваха, отбелязва анализ на ВВС - бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, който насочвайки се отново към Белия дом, вече заплашва да разклати ключови трансатлантически международни отношения, и руският президент Владимир Путин, яростно обвиняван на MSC за смъртта на политическия му опонент Алексей Навални и войната в Украйна, която вече разклати устоите на международния правов ред.
Всъщност тази година Русия и Иран не бяха поканени в Мюнхен, защото според организаторите, двете страни "не са заинтересовани от смислен диалог".
„Живеем в свят, в който има все повече конфронтация и по-малко сътрудничество. Светът стана много по-опасно място“, обобщи Жозеп Борел, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, описвайки с тези няколко думи задълбочаващото се геополитическо напрежение и разтърсващата икономическа несигурност.
„Това беше конференция на един неподреден свят, доминиран от безнаказаност“, допълни Дейвид Милибанд, главен изпълнителен директор и президент на Международния спасителен комитет (IRC).
„2024 година изисква вашия отговор – от всеки по света“, подчерта украинският презиедент Володимир Зеленски, отново молейки за значителна военна и финансова помощ за нападнатата си страна.
Американските делегати в Мюнхен, включително вицепрезидентът Камала Харис, с всички сили настояваха, че тя и президентът Джо Байдън няма да изоставят Украйна, нито лидерството на САЩ в глобалните дела. Но до изборите там остават само девет месеца и Доналд Тръмп вече оформя поляризиран политически дебат във Вашингтон, съживявайки безпокойството, че може да изтегли САЩ от НАТО и други международни ангажименти.
„Много думи. Без конкретни ангажименти. Тъжна MSC 2024“, публикува в X/Twitter Натали Точи, директор на Института по международни отношениs.
Липсата на ангажименти стана особено очевидна, когато се стигна до опустошителната война между Израел и Хамас, започнала на 7 октомври, когато терористичната организация нахлу в Южен Израел, извършвайки безмилостно клане.
„В Мюнхен видяхме наистина голям интерес от страна на международната общност и световните лидери да видят сериозно прекратяване на огъня и значителна международна помощ в Газа“, отбеляза палестинският премиер Мохамад Щайе в интервю.
Но израелските делегати, включително бившият мирен преговарящ Ципи Ливни, са на друга позиция: „Аз съм политически опонент на Бенямин Нетаняху, но подкрепям войната в Газа и стратегическата необходимост от унищожаването на Хамас като терористична организация и като режим“, подчерта тя на сесия с участието на Мохамад Щайе и йорданският външен министър Айман Сафади.
При все това, MSC 2024 отбеляза рекордна посещаемост: присъстваха повече от 900 участници, включително около 50 държавни и правителствени ръководители, над 100 министри, представители на мозъчни тръстове, неправителствени организации, водещи бизнес-лидери, борци за климата, активисти, оръжейни експерти, технологични магнати и други.
Но този значителен кворум показа как се е променила представата за глобалната сигурност през десетилетията, стигайки преди всичко до ясно посочената безнаказаност при драстични нарушения на международния правов ред.
Създадена през 1963 г. в търсене на мир и просперитет по време на Студената война, Мюнхенската конференция по сигурността често действаше като поле за дипломация в реално време. Но тази година, белязана от безпокойство и тревога за утрешния ден, MSC предизвика единствено много разговори и горчиви равносметки, докато светът нервно се чуди къде ще пламне следващият конфликт.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
