
81% от младите българи спортуват
- Алтернативно лечение
- Източник: ММС
- Текст:

Най-младите българи между 14 и 17 г. спортуват най-активно – 81%. Това показва национално представително проучване на „Тренд“, проведено сред 1012 респонденти по поръчка на Министерство на младежта и спорта. Според изводите в изследването 57% от децата от 5 до 13 г. спортуват.
Българите, които не спортуват, посочват три основни причини за това: липса на време - 46%, липса на мотивация – 36%, и здравословното им състояние - 23%.
Мнозинството от анкетираните посочва, че населеното им място разполага с добра спортна инфраструктура.
Изследването на „Тренд" е представително за населението на България във възрастова категория 5+ чрез метода пряко полустандартизирано интервю. Обемът на извадката е 1012 души на възраст 14+. В това число родители на деца между 5 и 13 години. Изследването е извършено между 16 и 19 юни 2020 г.
Според актуалните данни на „Тренд" 57% от децата на възраст между 5 и 13 години спортуват. Момчетата спортуват повече от момичетата – 63% на 52%.
47% от децата на възраст между 5 и 13 години спортуват
два пъти седмично. Три пъти спортуват 24% от децата, а 18% - повече от три пъти
седмично.
Футболът е практикуван в най-голям дял от децата – 24%. 14% от родителите посочват, че детето им практикува колоездене, а 10% плуване. Сред практикуваните спортове са народни танци, лека атлетика и т.н. Очертава се голямо разнообразие от видове спорт, които се практикуват от децата на възраст между 5 и 13 години. При неспортуващите деца водеща причина според родителите е, че детето им е малко.
29% от българите на възраст над 14 години посочват, че спортуват. С нарастването на възрастта процентът на спортуващите българи намалява.
Фитнесът е най-практикуваният спорт – 33%. Хората на възраст 18-29 г. и 30-35 г. най-често практикуват фитнес. Сред най-предпочитаните се отличават спортове като колоездене и футбол.
Практикувате на спорт два или три пъти седмично е най-честият отговор – съответно с дялове от по 30%. 19% спортуват един път седмично, а същият дял повече от три пъти седмично.
Възрастните хора над 65 години, които спортуват, в най-голям дял практикуват спорт на открито.
В селата най-голям дял спортуват на открито, като анкетираните посочват, че в голяма степен това се дължи на липсата на спортни обекти в тези места.
13% от спортуващите са членове на спортен клуб, в който практикуват спорт. 87% от спортуващите посочват, че не са членове на спортни клубове.
44% от хората посочват, че в населеното място, в което спортуват, има добра спортна инфраструктура, а 35% са на обратното мнение. В областните градове в най-голям дял - 60%, са на мнение, че има добра спортна инфраструктура, а едва 22% са на противоположното мнение. В София 37% смятат, че има добра спортна инфраструктура.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
