
Учени откриха в почвата фрагменти от ДНК с неизвестен произход
- Наука
- Текст:

Учените отбелязват, че те са много различни от бактериални, вирусни или други гени. Освен това те дори не приличат на плазмиди.
Припомняме, че плазмидите са малки ДНК молекули, които са физически отделени от хромозомите и са способни на автономна репликация. Плазмидите се намират главно в бактериите, както и в някои археи и еукариоти. Най-често плазмидите са двуверижни кръгови молекули.
Биолозите нарекоха странните фрагменти на ДНК „Борги“ - в чест на фантастичните същества от поредицата „Стар Трек“. Според сюжета те са могли директно да обменят гени помежду си.
Боргите, открити от учени в почвени проби от Калифорния, са най-вероятно елементи на екстрахромозомно наследство, както и плазмидите. Но ако плазмидите се състоят от максимум стотици хиляди нуклеотиди, то у боргите са открити повече от милион последователности.
Секвенирането на боргите показа, че те съдържат гени, характерни за Methanoperedens. Както е известно, това са метанотрофни бактерии. Тяхната задача е да абсорбират метана и да го отстраняват от атмосферата, пише bioRxiv.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Чехия ще налага до nет годиши затвор за комунистическа пропаганда

Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
