
Учени откриха в почвата фрагменти от ДНК с неизвестен произход
- Наука
- Текст:

Учените отбелязват, че те са много различни от бактериални, вирусни или други гени. Освен това те дори не приличат на плазмиди.
Припомняме, че плазмидите са малки ДНК молекули, които са физически отделени от хромозомите и са способни на автономна репликация. Плазмидите се намират главно в бактериите, както и в някои археи и еукариоти. Най-често плазмидите са двуверижни кръгови молекули.
Биолозите нарекоха странните фрагменти на ДНК „Борги“ - в чест на фантастичните същества от поредицата „Стар Трек“. Според сюжета те са могли директно да обменят гени помежду си.
Боргите, открити от учени в почвени проби от Калифорния, са най-вероятно елементи на екстрахромозомно наследство, както и плазмидите. Но ако плазмидите се състоят от максимум стотици хиляди нуклеотиди, то у боргите са открити повече от милион последователности.
Секвенирането на боргите показа, че те съдържат гени, характерни за Methanoperedens. Както е известно, това са метанотрофни бактерии. Тяхната задача е да абсорбират метана и да го отстраняват от атмосферата, пише bioRxiv.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Фридрих Мерц: Дипломатическите средства за мир в Украйна са изчерпани

Украйна се надява да получи от ЕС още €20,1 млрд. помощ до края на годината

Литва и Финландия ще произвеждат противопехотни мини

Преминаване към еврото: Какво е важно да знаем като потребители

Bloomberg: макар да отрича, Китай подкрепя военната промишленост на Русия

Хутите атакуваха втори гръцки товарен кораб за два дни

Нидерландски и норвежки изтребители ще патрулират над Източна Европа

Нови споразумения с чуждестранни партньори обяви финансовото министелство на САЩ
