
Изобретение за кодиране в ДНК спечели наградата на Европейското патентно ведомство
- Наука
- Текст:

След дълъг подбор, в началото на май Уенделин Старк и Робърт Грас попаднаха сред финалистите в номинациите за наградата и научната общност с нетърпение очакваше тежката дума на Европейското патентно ведомство (EPO), което вчера обяви решението си. Така в категорията „Изследвания“ печели методът на Старк и Грас за кодиране на данни в синтетични ДНК вериги, съобщава swissinfo.ch.
Идеята за използване на ДНК като средство за съхранение не е нова. Но при излагане на вода, въздух или топлина ДНК се разпада, което двамата учени решават чрез капсулирането на ДНК нишките в стъклени сфери със стени, 10 хиляди пъти по-тънки от лист хартия.
Разработката включва не само метод за капсулиране на данни в синтетична ДНК и защитата им в стъкло, а и безпроблемното им възстановяване. Този формат предоставя възможности за съхранение с потенциала да се запази и защити ценна информация, трупана с хилядолетия. Междувременно методът предлага и стабилен ДНК баркод, който могат да използват напр. веригите за доставки.
Чрез метода в незначително количество синтетична ДНК могат да се съхранят около 400 000 тераоктета данни, което е еквивалентът на всички видеоклипове, налични за момента в YouTube.
Eвропейското патентно ведомство (EPO) с централа в Мюнхен аргументира избора си, като заяви, че „технологията предлага безпрецедентно средство за запазване на информацията“, и подчерта, че „този иновативен, интердисциплинарен подход може да доведе до технологичен напредък с потенциални ползи за много бъдещи поколения, особено в светлината на нарастващата дигитализация във всички сфери на живота“.
В един етап от разработката на проекта е участвала и британската група за електронна музика Massive Attack, чийто култов албум „Mezzanine” учените са кодирали в нишки синтетична ДНК. Продуктът е бил съхранен в кутия, покрита с графитна спрей-боя. Така получената иновативна флаш памет е била „отворена” и разчетена през 2018 г., по повод 20-годишнината от създаването на албума, продаден в над 2 милиона копия.
Уенделин Старк и Робърт Грас са преподаватели по химично инженерство във факултета по химия и приложни бионауки в Техническия университет в Цюрих (ETH). Двамата професори са първите швейцарци, които печелят наградата на EPO за изобретение в категорията „Изследвания“ от 2006 г. насам.
През 2018 г. тяхната колега от Факултета по физика на ETH, Урсула Келер, спечели наградата на EPO за цялостния принос на пионерската ѝ работа за създаване на ултрабърза лазерна технология.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
