Учени установиха как музиката влияе на мозъка

Учени установиха как музиката влияе на мозъка

Теорията обяснява защо музиката предизвиква емоции и движение на тялото

Международна група учени представи данни, според които човешкият мозък и тяло не просто възприемат музиката, а буквално се „настройват“ към нея, съобщаваMedical Xpress.

Проучване, проведено с участието на психолога Каролин Палмър от Университета Макгил, потвърждава теорията за невронния резонанс (Neural Resonance Theory, NRT).

Същността на теорията се състои в това, че музикалните преживявания възникват не в резултат на натрупания опит или нашите очаквания, а благодарение на естествените колебания (трептения) в мозъка. Тези колебания се синхронизират с ритъма, мелодията и хармонията, което влияе на възприятието за време, на удоволствието от музиката и на желанието и да се движим в такт.

Изследователите твърдят, че елементи, като например пулсация и хармония, отразяват стабилни резонансни модели, които се проявяват еднакво при всички хора, независимо от музикалния им опит. Теорията обхваща целия процес – от възприемането на звука до движенията на тялото и обяснява музикалната активност като резултат от координираната работа на мозъка, гръбначния стълб и крайниците.

Изследването открива възможности за практическо приложение. То може да допринесе за създаването на нови терапевтични подходи при лечението на такива заболявания, като инсулт, болест на Паркинсон и депресия. Възможно е и разработването на музикален изкуствен интелект, който по-добре да разпознава и създава музика. Освен това, на базата на NRT могат да се появят нови методи за обучение по ритъм и интонация, както и по-добро разбиране защо музиката обединява хората по целия свят.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: