
Сляпата вяра в изкуствения интелект може да забави развитието на науката
- Изкуствен интелект
- Текст:

Принстънски изследователи публикуваха в списание Nature материал, в който предупреждават: изкуственият интелект (ИИ) все по-често се използва в науката не като инструмент за открития, а като средство за симулиране на прогрес.
Според данни на изданието, от 2012 до 2022 г. делът на изследванията на ИИ в редица дисциплини се е увеличил значително - особено в медицината и информатиката. Но заедно с нарастващата популярност на ИИ нараства и броят на грубите методологически грешки.
Основният проблем е подмяната на разбирането с прогнозиране. Моделите често не обясняват явленията, а само възпроизвеждат модели от данните за обучение, при това с грешки. Един от типичните случаи е "изтичане на данни", при което моделът случайно "научава" тестова извадка предварително.
Това води до неверни заключения: така например, някои системи за изкуствен интелект уж разпознават COVID-19, но на практика разграничават възрастта на пациентите.
Авторите на статията призовават за промяна на подхода за обучение на изследователите, въвеждане на стандарти за валидиране и използване на скрити тестови набори, за да се елиминира подправянето на резултатите. В противен случай науката рискува да се потопи в илюзията за направено откритие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
