
Безсмъртието се отменя: Не можем да живеем повече от 150 години
- Пренареждане на матрицата
- Текст:

Изследователи от САЩ и Сингапур са установили, че максималната продължителност на живота, която човек може да достигне, е 120-150 години.
Такава прогноза дават експерти в областта на биологията и биофизиката от сингапурската биотехнологична компания Gero и онкологичния център Roswell Park в Бъфало, щата Ню Йорк, съобщава Daily Mail.
В работата си учените използват медицинските данни на стотици хиляди доброволци от Великобритания и САЩ, както и резултатите от две продължителни изследвания на ДНК. Учените подават за обработка цялата информация на създадената от тях система за изкуствен интелект - DOSI (Динамичен индикатор за състоянието на организма). Оказва се, че във възрастта от 120 до 150 години човешкият организъм окончателно губи способността си да се възстановява.
През по-голямата част от човешката история, за която има данни, средната продължителност на живота е била между 20 и 40 години. Днес в развитите страни тя надхвърля 80 години, благодарение на подобряването на храненето, чистата вода, спазването на санитарните и хигиенните норми и развитието на медицината. В бъдеще хората ще могат да живеят още по – дълго - чрез генетични манипулации, ограничаване на калориите, изобретяване на нови лекарства. Въпреки това човешкият живот във всеки случай ще има предел.
Изследователите откриват два ключови параметъра, отговорни за продължителността на живота: факторите за начина на живот и как организмът реагира на тях. Първият е нашата биологична възраст: тя се определя от стреса, начина на живот и болестите. Вторият параметър е устойчивостта на организма, т.е. колко бързо той може да се върне в норма след преживяно сътресение.
Стареенето е свързано с появата в организма на така наречените зомби-клетки, които са живи, но вече не са способни да функционират правилно. Тези клетки са свързани със самите различни възрастови състояния, от артрит до болестта на Алцхаймер. Дори и при хората, които не страдат от сериозни хронични заболявания, зомби-клетките стават все повече и повече с възрастта и устойчивостта на организма намалява.
Стареещият човек се нуждае от все повече време, за да се възстанови от сътресенията, и има все по-кратки периоди, прекарани във физиологично състояние, близко до оптималното. Ето защо дори най-ефективната превенция и лечение на заболяванията, свързани с възрастта, може да увеличи средната продължителност на живота, но не може да повлияе на максималната продължителност. Разбира се, освен ако не се появят новаторски терапии против стареенето.
Изследователите са разработили и приложение за iPhone, наречено GeroSense, с помощта на което може да се изчисли скоростта на биологичното стареене и максималната продължителност на живота на потребителя въз основа на данните за неговата физическа активност.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Communications.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
