
Удивително: Венецианско стъкло отпреди Колумб бе намерено в Аляска
- Наука
- Текст:

Дузина малки венециански мъниста от синьо стъкло са открити на място, където никой не би очаквал да ги намери: на планинския хребет Брукс в Аляска, пише Аrtnet. Присъствието им тук означава, че е имало търговия между Европа и най-западната точка на американския континент още десетилетия преди Христофор Колумб да прекоси Атлантическия океан за първи път.
Двама археолози от Университета на Аляска във Феърбанкс наскоро публикуваха в научното списание American Antiquity свое изследване върху тези няколко артефакта. Те са открити в три различни археологически обекта и са датирани чрез радиовъглероден анализ между 1397 и 1488 г.
Според учените мънистата някога са били част от огърлици, а присъствието им в Аляска свидетелства за сложните търговски пътища между няколко континента. Венецианците активно са търгували с Азия. Вероятно по Пътя на коприната мънистата са били пренесени на изток към Китай, а оттам са достигнали до Далечния изток. След това през Берингово море са намерили своя пристан в Новия свят. „Най-тясната точка за пресичане на Беринговия проток е около 133 километра”, твърдят археолозите.
„Това са най-ранно появилите се европейски материали в Новия свят, пренесени чрез сухопътен транспорт. При тогавашната липса на трансатлантическа комуникация, най-вероятният път, по който те са достигнали от Европа до северозападна Аляска, е през Евразия и Беринговия проток“, заключават изследователите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
