
Лица с увреждания се включиха в трудова заетост чрез проект на БСК
- Социална защита
- Текст:

202 лица с увреждания и 88 членове на техните семейства получиха професионална помощ в рамките на съвместен проект на Националната пациентска организация и Българската стопанска камара (БСК) - „Осигуряване на подкрепа за включване в трудова заетост на лица с увреждания“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Социални работници от Враца, Пловдив, Хасково, Шумен и Бургас в рамките на една година предоставиха подкрепа на лица с експертно решение на ТЕЛК за намалена трудоспособност над 20% и членове на техните семейства, за да се подкрепи тяхната адаптация на пазара на труда, съобщиха от БСК.
В рамките на инициативата е разработен информационен портал –www.rabotazavseki.com, който улеснява хората с увреждания да търсят и намират работа, която съответства на техните възможности, потребности и професионални цели. В него лицата с увреждания и техните семейства регулярно откриват актуална и полезна информация за здравни и социални услуги, практически съвети, правна информация, както и обучителни ресурси.
Липсата на базова грамотност и умения за работа с дигитални устройства са сред основните предизвикателства, които експертите установяват в работата си с хората с увреждания. Като причина за това може да се посочи образователната структура на лицата с увреждания, включени в инициативата: 7% от са без образование, а 37% са с начално или основно образование, но на практика са функционално неграмотни.
По отношение на трудовата реализация при включването си в инициативата, 132 от участниците са безработни за период над 12 месеца, 16 са неактивни, 19 са безработни над 6 месеца и едва 30 от тях са безработни за период по-малък от 6 месеца. Малко над 11% от включените в проекта лица с увреждания са представители на малцинствени групи, 29% живеят в безработни домакинства, 4% живеят в безработни домакинства с деца на издръжка, а 1 от лицата с увреждания е самотен безработен родител.

Услугите, от които се възползват хората с увреждания и членовете на техните семейства в рамките на инициативата, са насочени изцяло към задържането и връщането на пазара на труда: подкрепа и мотивиране за търсене на работа; ориентиране на пазара на труда; съдействие за изготвяне на автобиография/CV, мотивационно писмо; регистриране в платформи за търсене на работа, включване в курсове за квалификация и преквалификация, вкл. и безплатни такива; организиране на срещи с работодатели и интервюта за работа; насочване към социални услуги и рехабилитация; придружаване до институции (НОИ, ДСП, ТЕЛК и др.), съдействие за подготовка и попълване на документи.
Въпреки пандемията от COVID-19, която постави лицата с увреждания в особено уязвима ситуация и стана причина много от тях да се затворят с месеци в домовете си и да прекратят търсенето на работа, 24 от тях започват нова работа на постоянен трудов договор. Други 34 получават предложения за работа и предстои да се реализират на пазара на труда. Над 80% от обхванатите от инициативата лица придобиват знания и умения как да търсят работни позиции, които да съответстват на възможностите им, как да си подготвят добре издържани автобиографии и CV, как да се държат по време на интервю за работа и как да договарят с работодателите адекватни на здравословното им състояние и възможностите им условия на труд.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
