
БСК: Общият показател на бизнес климата у нас се покачва
- България
- Източник: БСК, БНР
- Автор:

През м. юли общият показател на бизнес климата у нас се покачва спрямо предходните три месеца, но все още е далеч от предкризисните нива. Това показва анализ на Българска стопанска камара (БСК) по данни на НСИ, БНБ и Министерство на финансите. Анализът отчита как се е отразила пандемията на различни области от икономиката.
За сравнение, през м. юли 2019 г. общият показател на бизнес климата е 29,5%. След като през април показателят отбеляза спад със 17,7%, възстановяването му ще отнеме време.
Анализът на Камарата цитира данни на финансовото министерство, според които фискалната дисциплина на бюджета като цяло се подобрява. Просрочените задължения към централното правителство и осигурителните фондове намаляват, но се увеличават задълженията към общините. Приходите от корпоративния данък са намалели с близо 19% през юни спрямо същия месец на миналата година. Сериозно намаление се отчита и при приходите от мита и акцизи - общо около 20 на сто. Намалението на приходи от ДДС е с 6,2% .
Нарастват единствено приходите от данъците върху доходите на физическите лица (4,5%) и от осигурителни вноски (4%). С 36,4% нарастват и приходите от помощи, основно благодарение на европейските антикризисни програми.
Бюджетното салдо силно се влошава, основно за сметка на намаления бюджетен излишък (-65%). Фискалният резерв намалява с 15,5% - от 11,7 на 9,9 млн. лв.
В анализа са включени и данни на БНБ, според които спрямо първото тримесечие на годината БВП намалява с 9,8%. Спрямо първото тримесечие на тази година потребителските цени намаляват с 1,4%, но спрямо същия период на 2019 г. е налице ръст от 1,6%. С 13% намалява промишленото производство спрямо същия период на предходната година.
Нетните вътрешни активи намаляват, като се увеличават вземанията от бюджета, от домакинствата и от неправителствения сектор. Намаляват парите в обращение и нарастват депозитите, което според БСК е типично прокризисно поведение. Покачват се лихвените проценти - повече при краткосрочните кредити.
Преките инвестиции се запазват на едни от най-ниските нива за последните 20 години и са в размер едва на 263 млн. лв. през второто тримесечие на 2020 г., отчита анализът. През юни и юли т.г. нараства и броят на предприятията, обявени в несъстоятелност. Броят на наетите лица намалява със 111,5 хил., или с 4,7%. Най-голямо намаление се наблюдава в дейностите „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 48,8 хил., „Преработваща промишленост“ - с 31,0 хил., и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - с 12,8 хил.
Анкета на НСИ сред нефинансовите предприятия показва, че приходите от продажби продължават да намаляват или остават без промяна, като едва 18,4 на сто от анкетираните мениджъри декларират ръст в продажбите. Въпреки това за следващия месец 93,4% от анкетираните прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност, 3,4% - че ще преустановят временно дейността си, а 1,4% - че ще я прекратят.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
