
Изкуственият интелект може да променя човешкото поведение
- Технологии
- Текст:

Екип от австралийски изследователи е разработил метод за намиране и използване на уязвимостите в избора на човека с помощта на изкуствен интелект, наречен "Повтаряща се невронна мрежа с дълбоко обучение". За да тестват своя модел, учените са провели три експеримента с участието на доброволци.
Първи експеримент. Доброволците натискат червени и сини клавиши, като се предполага, че ще получат валута. ИИ изучава моделите на избор и след това ги насочва към конкретен избор. В над 70% от случаите е установено успешно влияние на ИИ.
Втори експеримент. Доброволците трябва да гледат екран и да натискат бутон, когато се появи определен символ и да не го натискат, когато се показват други символи. В този случай ИИ организира последователност от символи, за да накара участниците да грешат. Експериментът показва почти 25% успех за ИИ.
Третият експеримент се провежда в няколко кръга. Първо, участникът трябва да си представи, че е инвеститор, който дава пари на свой подчинен (ИИ). След това ИИ връща отделна сума на участника и той решавал колко да инвестира в следващия кръг. Играта се играе в два различни режима: в единия ИИ се опитва да увеличи максимално количеството пари, а в другия се застъпва за справедливо разпределение на средствата. И в двата случая ИИ бележи успех.
Във всеки от тези експерименти машината се е учила от отговорите на участниците и е откривала уязвимостите в процеса на вземане на решения. Крайният резултат е, че ИИ се е научил да насочва участниците към конкретни действия.
Авторите на метода казват, че такива способности на ИИ могат да се използват за подобряване на социалното благосъстояние, за разбиране и влияние върху избора на човека, както и за промяна на лошите навици на хората в здравословни и други подобни.
В същото време машините ще могат и да ни предпазват от влиянието на другите. Например ИИ ще може да предупреждава, когато някой от другата страна на екрана иска да ни повлияе.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
