
Японската икономика и пандемията
- Свят
- Автор:

През третото тримесечие на 2020 г. японската икономика отбелязва добър отскок след опустошителния спад през второто тримесечие и след три последователни тримесечия на влошаване на брутния вътрешен продукт (БВП), съобщава Deloitte. БВП пада с 28,8 % през второто тримесечие спрямо предходната година и се покачва с 21,4% през третото тримесечие, сравнено с миналата година. Това означава, че икономиката се възстановява само с 56% от това, което е загубено през второто тримесечие, като реализира реален БВП с 14% по-нисък от този през първото тримесечие. С други думи казано, пътят, който японската икономика ще извърви, преди да възстанови нивата от предкризисния период, е дълъг.
Междувременно Япония съобщи, че през септември промишленото производство е нараснало с 3,9% спрямо предишния месец, но е с 9,0% по-ниско от резултатите от предходната година. Най-голямо е наваксването в автомобилната промишленост, която има растеж 11,4% спрямо предишния месец. Машиностроенето отбелязва повишение с 11,3%. Тези производства очевидно са облагодетелствани от засиленото глобално търсене на трайни стоки и капиталови стоки, особено в Китай.
Износът в Япония продължи да бележи спад през октомври 2020 г., но това е най-бавният спад през последните 2 години. Това становище съвпада с останалите данни, които показват, че японската икономика започва да се стабилизира след дълъг период на упадък. През октомври износът спадна с 0,2% сравнено с година по-рано. Стабилизацията е постигната главно със значителен износ за САЩ и Китай, изместващ износа към Европа. Спрямо предходната година износът към САЩ бележи увеличение с 2,5%, а износът към Китай е увеличен с 10,2%. Предпоставка за това е засиленото търсене на японски автомобили. Износът към Европа намаля с 2,6% спрямо предходната година, най-вероятно като отражение на икономическите рестрикции в Европа, въведени като резултат от новата вълна на вирусната епидемия.
Същевременно вносът на Япония намаля с 13,3% през октомври спрямо година по-рано. Това е резултат от резкия спад в стойността на вноса на петрол, което доведе до много по-ниски цени на енергията в сравнение с предишната година. В допълнение вносът на аерокосмично оборудване спадна значително, тъй като авиокомпаниите забавиха покупките на самолети.
Въпреки че Япония не се превърна в огнище на вируса и не въведе строги икономически мерки, японската икономика преживява трудни времена по време на пандемията. Причините са две. Първо, износът беше засегнат поради намаляване на глобалното търсене и прекъсването на веригите на снабдяване. Второ, японските потребители спазваха строги предпазни мерки при сблъсъка с вируса. Япония ограничи социалното взаимодействие до степен, при която разходите за услуги бяха силно ограничени. Добрата новина е, че през третото тримесечие износът се възстановява с добри темпове, най-вероятно благодарение на възстановяването на китайската икономика и на китайските вериги на доставка. В допълнение покупателните действия на японците също се съживяват, отчасти заради правителствени субсидии за покупка на трайни стоки. Правителствените субсидии увеличиха и разходите за пътувания на населението.
В момента съществува безпокойство, че развитието на вируса в Европа и Северна Америка ще се отрази отрицателно върху износа на Япония през четвъртото тримесечие.
В Япония, макар и не в такава степен както в Европа и Северна Америка, се разпространява втората вълна на вируса. Това ще се отрази негативно на потребителското търсене, което вече е слабо. Така че въпреки добрите прогнози за третото тримесечие, японската икономика остава потисната и със значителни рискове за спад през следващите месеци.
Междувременно Япония се връща към дефлация. Потребителските цени имат спад от 0,4% през октомври, сравнено с миналата година, и бележат най-ниската инфлация от 2016 г. насам. Ако се изключат променливите цени на храни и енергия, основните цени са с 0,7% по-ниски, което бележи най-ниската инфлация от 2011 г. насам. Това се случва въпреки необикновено лесната монетарна политика на Bank of Japan, която обявява, че ще стимулира инфлацията до 2,0%, цел, която не е постигана от много дълго време в Япония. Икономиката си остава слаба и потребителското търсене е ограничено. Освен това трябва да се отчита, че новата вълна на епидемията застига Япония, въпреки че броят на заразените на глава от населението остава далеч под това, което се случва в Европа и САЩ. Очаква се тази вълна да ограничи действията на потребителите и да се отрази отрицателно върху разходите. В допълнение, ако правителството въведе нови икономически рестрикции в отговор на пандемията, търсенето ще пострада и инфлацията ще бъде потисната. Проблемът с дефлацията е, че тя намалява разходите и увеличава реалните разходи по заеми, които инфлацията регулира.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
