Икономиката на Еврозоната за първото тримесечие с ръст от 0.3%

Икономиката на Еврозоната за първото тримесечие с ръст от 0.3% Снимка: aa.com.tr

БВП и трудовата заетост са нараснали с по 0.3%, докато промишленото производство скача с 2.6% - най-бързо развитие за последните пет години

Според оценка на Евростат, публикувана днес, това темпо бележи леко ускорение в сравнение с последното тримесечие на 2024 г. Сред държавите членки, представили данни, с най-високи резултати са Ирландия (3.2%) и Испания (0.6%). По-малък растеж отчитат Италия (0.3%), Германия (0.2%) и Франция (0,1%). За разлика от това, икономически спад регистрират Словения (-0.8%), и Португалия (-0.5%). 

Условията на пазара на труда изглежда се подобряват, като заетостта в еврозоната се е увеличила с 0,3% на тримесечна база през първите три месеца на годината – по-добро развитие както от прогнозите, така и от ръста от 0,1% от предходното тримесечие.

На годишна база промишленото производство в еврозоната се е увеличило с 3,6%, което е най-високият му темп от 2022 г. насам. През март увеличението е с 2,6% на месечна база – най-резкият скок от ноември 2020 г. Цифрите надминават очакванията за ръст от 1,8% и ревизираната му прогноза от 1,1% през февруари.

Сред държавите членки, Ирландия води по растеж на промишленото производство със скок от 14,6%, следвана от Малта (4,4%) и Финландия (3,5%). Спад в производството отбелязват Люксембург (-6,3%), Дания и Гърция (с по -4,6%) и Португалия (-4,0%).

Възстановяването на промишлеността през март може да се обясни с два ключови фактора: обявяването на германския фискален стимул от € 800 милиарда, фокусиран върху отбраната и производството, и превантивното увеличение на европейския износ за САЩ преди въвеждането на очакваните високи мита, вследствие търговската политика на Доналд Тръмп.

След публикуването на икономическите данни днес € 1 се разменя за над $ 1,12, компенсирайки загубите от предишната седмица.

Пазарите на облигации останаха стабилни, като доходността по 10-годишните германски държавни облигации се колебаеше около 2,67%, а доходността по двугодишните Schatz леко се понижи до 1,91%.

След седмица на силни печалби, европейските акции днес отстъпват позиции. Индексът Euro STOXX 50 се понижи с 1,1%. Акциите на Siemens паднаха с 2,4%, тези на Allianz също се понижиха с 2,5% след по-слаб от очаквания отчет за печалбите.

Забавеното търсене от страна на Китай удари компаниите в сферата на лукса. С 3,9%. се понижиха акциите на Kering, собственик на марките Yves Saint Laurent, Gucci, Balenciaga, Bottega Veneta, Creed, Maui Jim и Alexander McQueen. Спад с 2.4% отбелазяха и акциите на LVMH, който притежава марките Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Chaumet, Moët & Chandon, Hennessy и др.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: