
Само една дума предпазва мозъка ви от диабет и деменция
- Западна традиция
- Източник: Diabetes Care
- Автор:

Ето каква е думата на деня: Сън.
Не подценявайте значението на добрия сън. Защото недоспиването може да повлияе на здравето ви след години. Но преди да споделим с вас най-ефективния ритуал за добър сън, нека да разгледаме някои от изследванията.
Списание Diabetes Care публикува статия, в която се отбелязва:
„Постоянното недоспиване и промените в продължителността на съня на възраст между 20-40 години увеличават риска от диабет тип 2 в напреднала възраст.“
Това означава, че сегашното качество на съня ви по някакъв начин ще повлияе на здравето ви в бъдеще.
И накрая не бива да се пренебрегват резултатите от скорошно изследване, което разкри съществуването на глимфатична система, която изчиства мозъка от ненужна информация.
Д-р М. Недергаард, съдиректор на Центъра по неврохирургия в Университета в Рочестър и автор на изследването, отбелязва:
„Сънят е от критична важност за работата на системата за почистване на мозъка от ненужния „боклук" и нашето изследване доказва, че колкото по-дълбок е сънят, толкова е по-добре за мозъка. Това откритие допълва все по-ясните доказателства, че качеството на съня и неговата продължителност могат да предскажат появата на деменция и болестта на Алцхаймер."
Глимфатичната система функционира само когато човек спи. По същество тя свива мозъчните клетки чрез инжектиране на цереброспинална течност в мозъка. Тя също така изчиства мозъка от отпадъци, включително бета-амилоидни протеини, които водят до развитието на болестта на Алцхаймер.
Изследванията показват, че недоспиването може да предизвика различни проблеми: нарушения на паметта, трудности с обработката на емоции и обучение и, както бе споменато по-горе, диабет. Това са достатъчно убедителни причини да започнете да съхранявате мозъка си и да се научите да спите правилно.
Вечерен ритуал за подготовка за сън
Обичаме да мислим за спалнята си като за свое свещено убежище за сън, релаксация и възстановяване. Сега нека помислим какъв вечерен ритуал можете да си създадете сами, за да се приготвите за заспиване. Опитайте следния вариант (между другото, винаги можете да го допълните с 5-минутна практика за релаксация преди лягане).
Ето няколко полезни съвета, които трябва да имате предвид, преди да влезете в зоната си за сън:
Избягвайте електролуминесцентното излъчване от телевизори, компютри и мобилни телефони - всичко това забавя производството на мелатонин в тялото с около 2 часа. Ако имате телевизор или друга техника в спалнята си, помислете за създаване на зона за спане без джаджи.
Опитайте да пиете топло мляко или чай от лайка преди лягане, за които е известно, че отпускат.
Послушайте спокойна или мека музика.
Използвайте успокояващи аромати като лавандула и розово масло.
Прочетете нещо, което не е страшно или провокира мислене. Четенето в леглото може да ви попречи да заспите, затова затворете книгата един час преди лягане.
Обличането на удобна пижама е чудесен сигнал за мозъка ви, че е време да се приготвите за лягане.
Избягвайте физически натоварвания и не яжте поне час преди лягане, тъй като това само стимулира тялото да работи.
Дори ако сте свикнали да си лягате в определено време, тялото ви пак ще свикне с новия график, ако му отделите достатъчно време и сте последователни в новия навик.
Създайте си вечерен ритуал за лягане, който най-добре отговаря на вашите лични нужди.
Направете всичко възможно да си лягате по едно и също време всяка вечер и в крайна сметка ще научите тялото и разума си да заспиват по едно и също време.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
