
Френски учен не бе допуснат в САЩ
- Актуално
- Текст:

Пред Agence France-Presse (AFP) френският министър на висшето образование и научните изследвания Филип Батист заяви: „Бях обезпокоен да науча, че на френски изследовател, изпратен с мисия от Националния център за научни изследвания (CNRS) на конференция близо до Хюстън, е отказан достъп до Съединените щати и след това е депортиран“. Батист потвърди, че мярката е предприета заради личното мнение на учения, споделено в телефонната му кореспонденция с колеги и приятели, което съдържа критики към политиката на Тръмп в областта на науката,
Според източник на AFP, инцидентът е станал на 9 март в резултат на „случаен тест”, включващ проверка на личния телефон и служебния лаптоп на учения. Американските власти са сметнали, че публикациите му (в телефона) „съдържат омраза към Тръмп и могат да се считат за тероризъм“. Според друг източник на AFP, американските власти са обвинили учения в разпространение на "конспирация и послания на омраза". Устройствата му са били конфискувани и на 10 март той е бил върнат в Европа. ФБР е започнало разследване по случая, което обаче бързо е било прекратено.
Френското външно министерство отбеляза, че САЩ са суверенна държава и вземат свои собствени решения относно влизането и престоя на чужденци на тяхна територия. Въпреки това Париж "изразява съжаление" за ситуацията и подчертава своя ангажимент към свободата на словото и сътрудничеството в областта на науката и образованието.
Инцидентът е допълнение към все по-твърдата политика на Тръмп спрямо научната общност. От началото на новия си президентски мандат той съкрати рязко финансирането на редица научни изследвания и някои университети. В тази връзка страните от ЕС планират стратегия за привличане на американски учени „в немилост”, чиито изследвания са загубили финансирането си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
