
Челен опит: Виена предлага наеми по джоба на всеки
- Актуално
- Текст:

Основите на 100-годишната традиция за социална жилищна политика (Gemeindebau) са положени през 20-те и 30-те години, когато в „Червената Виена” Социалдемократическата работническа партия на Австрия решава тежкия жилищен проблем, въвеждайки програма за строителство на социални жилища, припомня Euronews Въпреки смените в политическия пейзаж през годините, управата на града следва този модел и днес градският съвет притежава като пълна или частична собственост около половината жилищни имоти в австрийската столица.
Допълнена с разнообразни социални схеми, системата позволява на десетки хиляди домакинства да живеят комфортно на достъпна цена. Много виенчани ползват социалните си жилища от поколения, при среден наем от € 500 за апартамент от 70 кв. м. в озеленен комуникативен район, на пешеходно разстояние от детска градина, училище, метростанция и магазини.
Едно от големите предимства, което позволява на общината да строи социални жилища вече 100 години, е фактът, че за разлика от други големи европейски градове, бившата столица на огромната Австро-Унгарска империя никога не е продавала общинска земя.

Днес жилищната политика на Виена се поддържа от годишен бюджет, надхвърлящ € 400 милиона – далеч повече от Рим, Мадрид или Лисабон. Жилищният бюджет на Виена – и на всяка австрийска община - идва от фонда за жилищно строителство, който пък се захранва от жилищния данък - приемлива част от данъка върху брутния доход на всеки работещ и работодател в Австрия.
Тези политики десетилетия наред са оформяли съотношението 80:20 между общинската и частната жилищна собственост, но в резултат на инфлацията и по-високите цени на земята, строителните материали и разходите за поддръжка, в последните години две трети от жилищното строителство е частно, което определя и по-високите цени и наеми на жилищата.
Наемите на социалните жилища се повишават контролирано, което обяснява защо списъците с чакащи растат. Но уникалното за Европа социално жилищно настаняване е определило неповторимия културен и социален характер на Виена, с нейните множество по-малки задружни общности.
„Били са като град в града. Хората рядко са напускали кварталите си, защото всичко е било на пешеходно разстояние, включително лекарски кабинети, магазини и дори центрове за лечение на туберкулоза – модел, който се възроди по време на пандемията“, обясняват кураторите на постоянната изложба за историята на виенските социални жилища.
Въпреки новите предизвикателства, Виена е амбицирана да остане образец на прогресивна жилищна политика, а плановете на градския съвет са да субсидира строителството на 5 000 до 7 000 нови апартамента всяка година.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
