
Жилището и сметките гълтат най-много пари на европейците
- Актуално
- Текст:

През последните две десетилетия жилищните разходи в ЕС са се увеличили значително, достигайки средно 20% от доходите, в т.ч. плащания на ипотека или наем, комунални разходи и поддръжка. В различните страни тези разходи варират и разбира се, зависят от това, дали жилището е собствено или наето. И ако наемът за жилище резонно е голям разход, то освен ипотека, собствениците плащат задължителните данъци, такси и общи разходи за поддръжка.
През 2023 г. жилищните разходи на европейците са гълтали средно 19,7% от доходите им, но амплитудата по страни е голяма: от 11,6% в Кипър до 35,2% в Гърция – цифра, определена от икономическата криза през последното десетилетие и намалелите с около 40% доходи на гръцките домакинства. В допълнение инфлацията направи изгодни цените на имотите за купувачи от чужбина и заедно с програмата за златни визи това доведе до скок в туризма и скок в наемите, при по-оскъдно предлагане, включително и заради по-слабото строителство.
В три скандинавски страни разходът за жилище надхвърля 23.9% от доходите – Дания (25.9%), Норвегия (25.2%) и Швеция (22.9%), при 19.3% във Финландия, т.е. под средния европейски разход.
Освен в Кипър, разходите за жилище са под 15% от доходите в още пет страни: Малта (12%), Словения (13,8%), Португалия (14%), Хърватия (14,4%) и Италия (14,5%).
От голямата четворка – Германия, Франция, Испания и Италия, най-високи са жилищните разходи на германците – 25.2%, при 17.9% за французите, 17.2% за испанците и 14.5% за италианците.
Важно е обаче да се отбележи, че ако това са средните показатели, то за бедните европейци с по-ниски доходи ситуацията е двойно по-тежка, достигайки драстични граници отново в Гърция, където 2.8 милиона души живеят на границата на бедността, като плащат за жилище до 62.4% от доходите си, при среден процент за Европа 38.2%. Отново най-благоприятна е ситуацията в Кипър, където разходите за жилище на хората с ниски доходи достигат до 19.2%.
Не е розова картината на жилищните разходи за социално слабите граждани и в по-богатите страни: в Дания жилището поглъща 57% от приходите им, при 48,5% в Норвегия, 48,1% в Швеция, 46,1% в Чехия, 45,8% в Германия, 45,7% в Нидерландия и 45,5% в Швейцария. За разлика от тях, богатите слоеве от населението в ЕС харчат за жилище средно само 16.2% от доходите си.
Като цяло, статистиката отчита постоянно, но сравнително леко нарастване на жилищните разходи в ЕС – с 1.2% за периода 2020 – 2023 г. – но отново не навсякъде. Най-голям е скокът в разходите за жилище в Унгария – с 5.7%, следвана от Норвегия (5%), Естония (4%), Люксембург (3.8%), Германия (3.7%) и Турция и Малта с 3%.
Според Евростат, тези разходи в България са спаднали с цели 2%, достигайки до 21.2% от приходите на средния българин. Но български имотни агенции смятат, че тази констатация изглежда е резултат от непълното деклариране и на доходите, и на наемите. Освен това, статистиката все още не отразява последното повишаване на цените на енергията, нито драстичния скок в цените на жилищата на свободния имотен пазар в България.
Подобна тенденция е регистрирана и на европейско ниво. Според Housing Europe (Европейската федерация за обществено кооперативно и социално жилищно настаняване) жилищната ситуация в Европа е далеч по-сериозна, като неточното деклариране на приходи и разходи определено създава невярна картина на достъпността до жилища.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
