
БРИКС се разраства, прекроявайки световната геополитика
- Актуално
- Текст:

На годишната среща на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР), състояла се от 22 до 24 август в Йоханесбург, стана ясно, че новите членове на групата ще бъдат Аржентина, Иран, ОАЕ, Саудитска Арабия, Етиопия и Египет, създавайки така да се каже, БРИКС+. Процесът е в центъра на коментарите на световните новинарски аагенции.
Bertiener Zeitung поставя въпроса дали ЕС вижда, че влиянието му се ограничава и директно нарича това развитие „поражение за фон дер Лайен и Борел”. Изданието иронизира западните медии, че докато робуват на „неоколониално мислене” и говорят за „среща на развиващите се пазари”, през тези два дни „ЮАР написа история”.
С новите страни-членки БРИКС се превръща в глобален съюз на почти половината от световното население и приблизително толкова от световната икономика - развитие, към което силно се стремят Китай и Русия. Но защо всички искат да се присъединят към БРИКС, поставя въпроса Reuters, припомняйки, че в Йоханесбург и други държави проявиха интерес за членство.
БРИКС е неформален клуб, основан през 2009 г. по инициатива на Русия, като алтернатива на световния ред, доминиран от САЩ и обединения Запад. Освен геополитика, групата цели икономическо сътрудничество, многостранна търговия и засилено развитие. Това мотивира и Алжир, Боливия, Индонезия, Куба, Демократична република Конго, Коморските острови Габон и Казахстан да обвислят членство в БРИКС, очаквайки предимства като финансиране, засилена търговия, инвестиции и намаляване на зависимостта от американския долар.
БРИКС не е многостранна глобална организация като ООН, Световната банка или ОПЕК, но явно става сериозен играч при вземането на глобални решения. Но и Западът не спи. Случайно или не, но в последните няколко дни световният петролен пазар установи действието на неофициално споразумение между САЩ и Иран, което разхлаби санкциите срещу ислямската република, разширявайки петролния ѝ износ основно за Индия и Китай. пише Bloomberg, отбелязвайки, че тази стъпка подкопава руския петролен пазар в тези страни.
Месеците тайна дипломация между САЩ и Иран доведоха до смекчаване на отношенията между двете страни, отбелязва и topic.ru, като обяснява по-ниските цени на петрола под $ 85 за барел тази седмица в Лондон именно с петролните доставки от Иран. От друга страна, поддържането на цената на бензина в САЩ под $ 4 за галон е част от политиката на Байдън по пътя му към втори президентски мандат, припомня изданието.
Така или иначе, „Живеем в нов век и гласът на развиващия се свят трябва да звучи по-силно”, коментира разрастването на БРИКС сайтът moderndiplomacy.eu
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
