
Спряха газопровода между Финландия и Естония заради възможен теч в подводния му учасък
- Актуално
- Текст:

Позовавайки се на прессъобщение на държавната компания Gasgrid Finland и оператора на преносната система Elering, dailyfinland.fi пише, че малко преди 2:00 ч. е забелязан необичен спад в налягането в газопровода Balticconnector – знак за възможно изтичане, така че газоподаването е било спряно.
За да открият причината за спада в налягането и да локализират възможната точка на теч, Gasgrid Finland и Elering подготвят оглед, включително чрез сонари и видеоконтрол. Проверката на самата тръба ще отнеме поне няколко дни, плюс подготовката и административните процедури. Ако се констатира теч и повреда, ремонтните работи може да отнемат няколко месеца.
Balticconnector е дълъг около 80 км и обединява газопреносните мрежи на Естония и Финландия, като осигурява и достъп до подземно газохранилище в Латвия. Подводната част на газопровода минава по дъното на Финския залив, през изключителните икономически зони и териториалните води на Финландия и Естония.
От откриването му в края на 2019 г., Balticconnector транспортира природен газ между трите страни без допълнителни разходи, намалявайки зависимостта от "Газпром" в региона. Трите страни са обвързани и с договореност за взаимна помощ в случай на проблеми с газовите доставки.
През май шефът на разузнаването на НАТО Дейвид Кътлър отбеляза повишен риск от руски саботажи на подводни газопроводи и кабелни мрежи в Балтийско и Северно море, обслуващи „неприятелски” страни като Финландия, Естония и Латвия – факт, който медиите в трите страни припомнят по повод настоящата ситуация.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
